| paulapitica a întrebat:

Hei TPU, iubitul meu a murit acuma 4 saptamanicrying si de atuncea nu mai vorbeac cu nimeni,plang intruna,Nu vreau sa merg la psiholog, vreau sa stau doar singura, de 2 zile cand ma gandesc la el,si plang,ma doare foarte tare in piept,Nu stiu ce este, daca e inima, nu stiu...intrebarea mea este...mi se poate intampla ceva grav?

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Depinde de starea ta generala de sanatate,dar nici prea bine nu vei fi, pentru ca te supui singura la o constrangere psihica si fizica, ceea ce numai bine nu-ti poate aduce.

Inteleg foarte bine prin ce treci, dar nu mai poti schimba nimic, asa ca ar trebui sa realizezi lucrul asta.Plangand,izolandu-te si suferind,nu rezolvi nimic.

Rolul tau pe lume nu e asta,esti vie si trebuie sa-ti continui drumul in viata,s-o faci sa merite, sa n-o traiesti degeaba.

Revino intre oameni, nu ai nevoie de psiholog, nu ai nevoie de nimic, decat de vointa si dorinta ta sa iti traiesti viata asa cum trebuie si meriti!

| PhaseMorphXR a răspuns:

De necontestat faptul ca treci prin momente grele, personal cu greu imi pot imagina cum este si de asemenea, alte sfaturi in afara de "ai incredere", "fii puternica", "nu grabi nimic, ia-ti cat timp ai nevoie" nu stiu daca pot fi date.

Cert este ca o perioada lunga petrecuta in durere emotionala si stari negative pot duce si spre manifestari fizice, de pilda tulburari ale metabolismului, slabiri ale sistemului imunitar, scaderea rezistentei organismului in general etc. (efectele datorate stresului, in mare parte) insa in principiu, nimic ireversibil. E posibil ca anumite efecte fizice sa conduca indirect si la dureri precordiale de exemplu, insa TPU nu e un loc in care ai putea obtine date precise in legatura cu situatia ta particulara, doar un consult de specialitate ti-ar putea furniza informatii si raspunsuri adecvate, asta in cazul in care chiar esti ingrijorata.