| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU happy

Am 15 ani jumate, locuiesc in anglia si parinti mei nu vor sa ma lase in vacanta de Craciun in Romania si m-am hotarat sa plec fara acordul lor. am sunat la o companie de avioane (wizzair) si mi-au spus ca nu pot pleca fara parinti sau fara imputernicire. dupa am sunat la cineva de la autocar si mi sa spun k pot sa ma intorc in romania dar nu mai pot veni inapoi in anglia( e adevarat pentru ca si un pr de al meu a plecat in romania fara imputernicire, fara parinti avand 16 ani )... dar daca merg in romania si imi face mama (doar mama pentru ca am tata vitreg ) imputernicre sa vin inapoi in anglia o poate face la ambasada romana din Londra si sa o trimita prin fax. sau trebuie facuta in romania? :/

[fundita] :*

multumesc anticipant :X

Răspuns Câştigător
| Oanaa_7955 a răspuns:

Da este adevarat ca poti sa pleci fara imputernicire cu autocaru. Si da imputernicirea poate sa ti`o faca mama ta de la Londra sau la un notariat din anglia dar daca ti`o face la un notariat trebuie sa umbli sa o traduci in romana. Nu nu trebuie neaparat in Romania facuta. Stiu cum e sa nu te lase parinti in vacanta in Romania asa patesc si eu sad! Da mai bine explica-le ca vrei sa vi in Romania roaga`te de ei si poate o sa te lase nu se stie niciodata ce se poate intampla.:* Ai grija ce facii big hug Pupicii:*

2 răspunsuri:
| αndï a răspuns:

Mai bine nu mai pleci deloc decat sa pleci fara voia lor. Nu stii ce ti se poate intampla, mai ales cand afla se vor ingrijora rau de tot ( ca orice parinte... doar o prezumtie ) mai bine le spui calumea de tot cum sta treaba, poate chiar sa-i rogi sa vina unul din ei cu tine... etc

| standianaflorentina a răspuns:

Parerea mea este sa vb serios cu mama ta si sa ii explici situatia si trebuie sa inteleaga. Sfatul meu este sa nu pleci fara sa stie pentru ca nu toata lumea iti este prieten. Faci cum vrei dar nu e bine!