| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Am aproape 15 ani si vreau sa ma apuc de sala.Am cateva kilograme in plus dar nu pot zice ca sunt gras.Insa eu am o anxietate puternica si nu stiu cum sa incep.Doresc sa merg la o sala dar trebuie sa fac abonament lunar(destul de scump) si nu stiu daca voi putea face fata avand in vedere ca sunt atat de anxios.(un prieten mi-a propus sa merg cu el). Niste sfaturi ce ar trebui sa fac mai intai sau daca are rost sa merg la sala sau sa fac exercitii acasa.Dau funda!

Răspuns Câştigător
| cehos69 a răspuns:

1. te incalzesti foarte bine, cel mai important lucru.
2. forma executiei sa fie cat mai curata, e foarte greu sa ai executia 100% perfecta, dar poati sa ai o forma decenta spre ok care sa iti permita luxul de a nu avea dureri sau accidentari urate.
3. in general e ok si eu recomand sa te protejezi cat mai mult:
cotiere, genunchiere, manusi si centura. poate ca acum vei spune ca nu ai nevoie, dar pe mine m-a ajutat si ma ajuta foarte mult sa nu am dureri.
4. daca lucrezi la liber nu arunca ganterele pe jos, pe pui pe picioare. multe accidentari sau dureri s-au produs si de la aruncarea brusca a greutatilor, din pacate e ceva ce oamenii ignora.
5. 8-9 ore de somn pe zi, mananca normal, cel putin la ce obiectiv ai si ce varsta nu iti recomand sa iti bati capul prea mult cu alimentatia sa intri spre complexitate.
cel putin o sa ai rezultate ok pe ce vrei tu daca nu mananci dulciuri, fast-food, paine alba, grasimi saturate si tot ce e nociv in general.
fa si cardio vreo 25 de minute cu 15 inclinare si 4 viteza, arde foarte multe calorii si te va ajuta mult happy

Si inca ceva, daca te duci la sala mergi la sala, lasi telefonul in cuseta orice gand afara si te focusezi doar pe sala, tragi pana aproape de epuizare, fara scuze sau alte prostii.
Sunt foarte multe de spus, daca o sa mai deschizi alt topic cu un subiect anume ne vom bucura sa te ajutam.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU este recomandata SALA copiilor sub 20 de ani, fiindca inhiba hormonii de crestere!

| Violleta2022 a răspuns:

La 14 anisori este suficient sa reduci dulciurile, inghetata, sucurile, painea, pastele faninoase si sa alergi zilnic, sau sa iesi la batutul mingiei pe strada sau in curtea scolii si se topesc rapid kilogramele in plus.
Spor la joaca sau inot, ca ambele ajuta sa arzi caloriile.