| anonim_4396 a întrebat:

am facut o greseala si vreau sa o indrept. Intr`o seara m`am furisat afara sa ma vad cu prietenul meu, iar mama a aflat si cand am ajuns acasa a iesit un scandal imens.Am 14 anii, si stiu ca nu trebuia sa fac, dar asa prietenul meu se supara...As vrea ca acum sa o fac sa inteleaga ca am inteles ca am gresit, si sa isi recapete increderea in mine. Pentru ca mi-a interziss TOT, absolut TOT[sa ies afara, telefonul, calculatorul, ba chiar vrea sa ma urmareasca]. Va rog ajutati`ma pentru ca nu mai stiu ce sa mai fac.Multumesc.

4 răspunsuri:
| 93Anna93 a răspuns:

Daca prietenul tau te iubeste, ar trebui sa inteleaga ca nu poti iesi tot timpul. Ar trebui sa iti convingi mama sa vorbeasca cu prietenul tau ca sa vad ca nu esti in nici un pericol cand esti cu el. Daca el te iubeste, ar trebui sa poata veni la tine acasa pentru a vorbi cu mama ta. Nu il aduce acasa neanuntat! Vorbeste cu el, apoi vorbeste cu mama ta si spune-i ca el vrea sa o cunoasca si sa vorbeasca cu ea si stabilesti cu mama ta o zi si o ora cand sa vina el acasa la voi, pentru o discutie cu parintii.

| Felix2009 a răspuns:

Incearca sa-i spui ca ai gresit si ca nu mai faci nimic fara voia ei.
Era bine sa-i fi spus dinainte ca ai un prieten, atunci poate nu ar fi reactionat asa si ti-ar fi explicat multe lucruri utile pentru varsta ta.
Cel mai bine este sa incerci sa vorbesti deschis cu mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama trebuie sa fie cea mai buna prietena si confidenta a ta, spune-i tot ce ai pe suflet si o sa vezi ca te va ajuta, roag-o sa te asculte

| GreenEyed a răspuns:

Spune-i ca nu trebuia sa faci asta daca iti dadea ea voie.Ca ai vrea sa-l cunoasca(asta in cazul in care nu-l stie) si sa fie totul ok.Ca regreti enorm si promiti sa nu mai pleci de acasa fara sa o intrebi. Spune-i si ca o iubesti si adauga cateva lacrimi.Asta ar cam trebui sa rezolva o parte, sau toate problemele talehee hee. Sper sa nu mai fi pedepsita dupa.