| Chocoleataa a întrebat:

Buna TPU am intart din gresela pe site de filme pentru adulti si mi a aparut :atentie politia browser ul dumneavoastra a fost blocat ceva de genul din urmatoarele cauze.ce inseamna ca imi da amenda? dau funda va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Cum ai facut de ai intrat din greseala pe un site de filme xxx? Decat daca nu cumva ai cautat genul asta de filme :D

Nu inseamna ca iti da amenda dar vreau sa stiu daca in acel moment ai descarcat/instalat ceva! Mai poti folosii pc-ul? Ai dat un restart la pc? Browserul se comporta normal?

De fapt este un virus de tip Trojan.Ransom.IcePol originar din rusia.

Descarca, instaleaza si ruleaza toolul acesta http://download.bitdefender.com/......IcePol.exe

ATENTIE! Devirusarea o faci din SAFE MODE!

SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui.

Succes!

| Chocoleataa explică (pentru neluL):

Nu am dat repornit repede calc si acu merge bine ca si cum nimic nu s ar fi intamplat..mersi mult petru informatie si niciodata nu o sa mai fac aceasta prostie:*:*:a si funda

| neluL a răspuns (pentru Chocoleataa):

Atunci e OK!

3 răspunsuri:
| Roses a răspuns:

Nu poti intra "din greseala" pe un astfel de site.