| Briosicacubanane a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.
Cand ies cu prietenele afara,toate fumeaza. Iar eu ma simt prost. Ele tot ma "obliga" sa iau cate o tigare.
Chiar as incerca.
Imi spuneti cum este? Adica NU vreau sa trag in piept. Vreau doar sa "pufai".
Sa trag un simplu fum, este cum as trage dintr-un pai?
Nu radeti de mine, am 16 ani.
Va rog,raspundeti-mi. Si scuzati categoria. Si nu scrieti: " nu te apuca, chestii din astea", va rog.
Explicati cam cum e.

15 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Stii cum e, te-ai nascut original si mori o copie. ai venit pe lume cu principiile tale si te iei dupa toate panaramele ca asa e cool. nu-i cool sa fumezi, sa te droghezi, sa-ti faci freza nu stiu cum, sa ai un stil anume de mers. e chiar asa greu sa ai coloana in tine si sa te impui in fata asa-zis-or prietene? pentru mine la 24 de ani prieten mi-e ala care la 2 noaptea se ridica din pat si ma ajuta, nu unul ce ma duce la rau. pentru ce mai postezi intrebarea asta daca vezi si pe pachete ca nu e bine? respiri mai greu, nu ai rezistenta la efort fizic, racelile trec mai greu, medicii inainte de un tratament mai greu sau de un control la plamani, piept te intreaba daca fumezi, crezi ca o fac de dragul de a intreba? fii tu! e greu? impune-te, fa-le daca vrei sa le faci, nu daca sunt o moda si altii ti le baga pe gat. daca altii sar in fata unui tren, sari si tu? moda o face omul, nu vine ea singura

| sweettyyyy a răspuns:

Nu te sfatui sa incerci nici macar un fum, si daca nu tragi adinc in piept poti sa faci cancer la buze, limba, sau git...nu se exclude posibilitatea ca si la plamini sa ai, dar acolo mai greu prinzi!
NU incerca, de la o prostie, poti sa incepi a fi dependent de tigari ( spun din propria experienta)! Prima data am inceput si eu din cauza la un baiat, acum la ce a adus!sad
bafta:*

| neutrino a răspuns:

Merele stricate mereu le strica si pe cele sanatase. Sa te apuci de fumat nu-i mare filozofie si nici mandrie, insa sa nu te apuci, este!

| Oana92 a răspuns:

Fa un calcul: pune 15 lei deoparte timp de 1 luna...cati bani ies?

Sfatul meu? nu incerca, o sa iti placa si o sa iti fie greu sa te lasi, vorbesc din experienta. Probabil ca daca nu as munci prea mult pentru banii aia as fuma cel putin un pachet pe zi...

| Cristiann25 a răspuns:

Iti dau eu cel mai bun sfat.Nu pune tigarea in gura pentru ca asa am facut si eu si acum nu pot sa ma mai las, e greu! Stiu trebuie vointa dar pentru altii e usor doar sa vorbeasca fara sa stie cum e.Trebuie sa te iei tu dupa ele? Daca fumeaza nu trebuie sa fumezi si tu! Asculta ce zic eu! Succes!

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

1. se zice "tigara" nu "tigare"
2. daca ele sar intr-o prapastie, faci si tu la fel?
3. parintii tai ce parere ar avea despre asta?
4. nu consideri ca banii dati pe "tigare", ii poti da pe ceva mai util?

| LittleLady a răspuns:

Iti spun eu cum si ce este.
Este o pierdere de timp.Plus ca iti mai strici si plamanii.NU incerca pentru ca de la un fum s-ar putea sa ajungi dependenta si e dificil! De ce sa dai bani ca sa-ti cumperi propria moarte?!
Si nu trebuie sa-ti fie rusine de asta, ba chiar ar trebui sa te mandresti pentru ca esti pe calea cea buna!

| LittleLady a răspuns:

A si daca nu stii sa tragi din tigara poti face cancer la gat! Adica mie mi-a spus cineva ca trebuie sa tragi in tine, apoi sa inghiti ca fumul sa poata ajunge la plamani si sa se joace pe acolo, dupa care dai afara. Mai bine nu risti, sfatul meu! Te pup

| LiVeeee a răspuns:

Mare branza, o bagi frumos in gura si tragi din ea pur si simplu.In general,prima data te va lua cu ameteli, greturi, acum depinde si de fiecare in parte.

Eu unu nu te-as sfatui sa incerci sa fumezi, doar pentru a fi "cool" in fata prieteniilor, dar daca asta e dorinta ta nu ai decat.winking

| C26 a răspuns:

Buna.
Pai atunci cand tragi in tine o sa te ineci, si te ia si ametealahee hee Depinde de fiecare. happy
Si cand tragi un fum tragi ca si cum tragi aer adanc in piept happy
Sper ca te-am ajutat :*

| Andrei63673 a răspuns:

Daca fumezi ti se duc dracu plamani faci cancer iti incetineste cresterea e un fel de drog stiu ce inseamna laughing) daca fumezii nu te potii lasa laughing eu nu am fumat niciodata dar stiu cum e laughing)

| Andrei63673 a răspuns:

Nu te simtii spune-le la gagicii sa nu mai fumeze ca se duc dracu plamani vostrii sunt praf a spus Satana ca v-a i-a dracu:L)0

| dmc a răspuns:

Eu zic sa nu te iei dupa turma. daca ele fumeaza este strict problema lor si o sa pufai la inceput dupa care o sa devii dependenta. tigarile nu iti aduc nicio satisfactie, te pot asigura.

| ely12 a răspuns:

Pai daca tot vrei sa afli iti spun. Dar inainte de asta, hai sa iti spun cum eram eu prima oara. Pai : prietenele fumau, ma simteam aiurea, asa ca am tras. Dar cum mereu ieseam cu ele, de fiecare data cand ieseam trageam (pentru ca nu mi se mai parea ceva neobisnuit). Incet, incet incepeam sa fumez zi de zi, si foarte mult, actual fumez foarte mult si noaptea uneori ma trezesc si ies afara sa fumezhee hee si am doar 14 ani, dar na. Asta e boala mea, tutunul ( am 3 ani si ceva de cand fumez, deci e aiurea. chiar daca nu consider fumatul un lucru grav, pentru ca m-am invatat) Acum sa iti explic cum e : daca pufai, nu vei simti nimic, de cat un gust ciudat si probabil senzatia aia : vai, am fumathee hee. Daca tragi : poti sa te ineci, ameteala (iti trece, dar pana te obisnuiesti cu tutunul in oraganism, te vei ametii), poti avea senzatii de agitatie, dar in schimb si o senzatie placuta, care simti ca te linisteste (dar e doar obisnuinta) big grin Acum daca vrei sa tragi sau nu, e alegerea ta.

P.s : Nu am chef sa fiu judecata pentru chestia asta, sau ca m-am apucat prea devreme, mai bine fumatul de cat altcevahee hee CRED

| Briosicacubanane explică (pentru ely12):

Multumesc de raspuns :*. Nu conteaza la cat te-ai apucat, este viata ta si nu trebuie sa fi judecata :*
Vroiam sa te intreb daca le pufai, te poate lua cu ameteli? Sau greturi?