| BingGBang a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi, dar bune, care sa functioneze cum sa ma ingras?straight face Mai ales in zona piciorelor.Mersihappy

Răspuns Câştigător
| prizeFTW a răspuns:

Am vazut ca ai mai pus o intrebare genul, tot legata de greutate.Bea multa apa, dormi suficient, consuma calorii multe dar bune. Daca vrei sa incepi o cura sanatoasa de ingrasare, este posibil sa fii nevoita sa-ti schimbi anumite obiceiuri alimentare. Poti fi indulgenta cu numarul de calorii, in sensul ca daca vrei sa te ingrasi ai voie sa maresti aportul caloric cu 500 de calorii pe zi (de la 2000 de calorii la 2500).Cel mai important aspect de care trebuie sa tii cont este aportul nutritional: alimentele pe care le consumi pot avea calorii multe, dar trebuie sa furnizeze organismul tau si o cantitate generoasa de nutienti. Prin urmare, produsele de tip fast food sau mezelurile ies din discutie. Ele te pot ingrasa, insa nu intr-un mod sanatos.
Pe langa cele 3 mese ale zilei, mai mananca 2 gustari consistente.Si fa sport, exercitii de forta.Mareste-ti masa musculara.Succeshappy

| BingGBang explică (pentru prizeFTW):

Doar castraight face e o problema, ok sa spunem ca o sa mananc regulat darstraight face eu ma trezesc pe la 1, 2, atunci iau eu micul`dejunlaughing iar pe la 5 pranzul, si pe la 10, 11 cinalaughing. Adica daca ma trezesc pe la 1 nu pot incepe de atunci cu micuul dejunstraight facelaughing chiar trebuie sa ma trezesc de dimineatastraight face?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul si-n primul rand, ai grija sa incepi ziua cu-n mic dejun hranitor si mai ales in fiecare dimineata.Cateva idei:
-paine integrala, graham sau paine alba prajita, cu putina margarina vegetala;
-cereale cu lapte proaspat sau suc de portocale;
-fructe si iaurt degresat.
De asemenea, trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activa!
Te pup!

| BingGBang explică (pentru anonim_4396):

Dar la mine exista o problema, eu ma trezesc pe la 1 2 amiazastraight face si atunci iau eu micul`dejun, pe la 5-6 pranzul,laughing iar pe la 11 -12 cinastraight face Nu stiustraight face asta afecteaza cu cevastraight facelaughing

| prizeFTW a răspuns (pentru BingGBang):

Pai iti afecteaza somnul. Daca mananci inainte de culcare corpul este ocupat cu digestia in loc sa se relaxeze si nu poti dormi.

| BingGBang explică (pentru prizeFTW):

Wtf o.O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte simplu, poti imediat sa te ingrasi mancand dulciuri la greu dar ce rost. Mai bine te duci frumusel la sala si cresti in masa musculara.

| AnnaPuffa a răspuns:

Nu te poți îngrășa doar într-o anumită zonă happy. Mănâncă, ia vitamine, dormi mult.