| Nicole123790 a întrebat:

Buna TPU, am nevoie de răspunsuri de la persoane mature pentru ca nu mai pot! Va rog ajutați-ma.
Acum 6-7 luni am luat decizia de a ma îngrășa pentru ca toți râdeau de mine ca sunt slaba și de la 54 kg am ajuns la 64 kg.
M-am îngrășat destul de mult și sânii mei au început sa se lase. Mama a observat asta și acum ma terorizează sa zic așa cu chestia asta, imi spune ca eu sigur am făcut ceva și ca nu vreau sa recunosc. Inventează fel de fel de prostii cum ca am fost la prietenele mele când am dormit și cine știe unde am fost și chestii de genul. Mi-a spus ca vom merge la ginecolog și o sa-mi pună mâna pe sâni și o sa zică din start ginecologul dacă sunt virgina sau nu după sâni. Chestia e ca sunt și destul de moi dar vreau aici sa clarific ca am 15 ani și nu mi-a trecut niciodată prin cap sa fac sex sau Doamne ferește. Vreau sa știu dacă e adevărat, se lasă sânii dacă nu mai ești virgina sau chestii de genul?
Faza cu ginecologul nu ma deranjează pentru ca eu știu ca sunt doar ca a zis sa recunosc pentru ca ginecologul știe după sâni. Mama mi-a spus ca am sâni de femeie. Ajutați-ma va rogggg nu știu ce sa-i mai spun, ce sa-i mai fac ca ma terorizează. Eu i-am spus ca m-am îngrășat și s-a depus grăsime și s-au lăsat dar spune ca is prostii și ca eu am făcut ceva și sa-i recunosc. AJUTORRRRR! Rog răspunsuri serioase TPU, mulțumesc

Răspuns Câştigător
| TudorRebecca18 a răspuns:

Nu e adevărat. Posibil că mama ta să nu fi citit în viața ei niciodată o carte despre pierderea virginității. Vrea să zică că unele care sunt plate că scândura, după ce și-o trag pentru prima dată, le cresc sânii sau ce? Nu.Nu ți se lasă sânii după ce ai făcut sex.Nu există chestia asta.Nu are cum un ginecolog să verifice după sâni dacă ai făcut sex sau nu.E prea de tot.Nu îți dispare piatra după ce faci sex. Spune-i mamei tale să citească o carte, că e prea de tot.Relația mamă și fiică nu există între voi? Nu are absolut deloc încredere în tine, mai ales că te acuză de asa ceva.

| Nicole123790 explică (pentru TudorRebecca18):

Nu prea exista așa ceva? mi-a spus sa recunosc și nu mi face nimic, iar dacă afla la ginecolog ca eu chiar ma făcut sex sa cică își da seama după sâni, a spus ca l sa fie grav, ce ma deranjează e ca îmi inventează povesti cum ar fi, m-a lăsat intr o seara intr o tabăra cu niște prietene și a fost și un var de al meu și prietenii lui, mie îmi plăcea de unul de acolo și el a atât cu o prietena, când am ajuns acasă eu plângeam ca eram suparata și acum ea mi-a zis ca eu de fapt m-am imbatat de acolo și ca am făcut sex cu ala și de asta plângeam și ma enervează chestiile astea la maxim! Nu sunt adevărate eu sunt virgina! Mi a spus dacă am curajul sa jur pe cruce, doamne anutati ma?

| Nicole123790 explică (pentru TudorRebecca18):

Nu știu de ce in celălat răspuns sunt greșeli gramaticale, dar faptul ca ma acuza așa pe nedrept ca cică am sâni de femeie și nu sunt fata cuminte o iau pe drumul de curva de mică, ajutor!

| TudorRebecca18 a răspuns (pentru Nicole123790):

Faza cu sânii lăsați e un mit.Am prietene care au făcut sex și nu li s-a lăsat sânii.Mama ta folosește asta ca să te manipuleze, să te sperie și să te facă să recunoști ceva care nu e adevărat.Din cauza greutății, ți s-a lăsat sânii.S-a depus mai multă grăsime decât în mod normal.Ea nu a auzit de așa ceva? Sau e bătută în cap? În locul tău, de a dracu ce eram, mergeam la ginecolog să îi demonstrez că nu mi-am tras-o, să îi închid dracu gura.Să știi că unele femei nu sunt făcute pentru a fi mame.Asta se implică și la mama ta.Eu una nu rezistam cu ea în casă. Fără supărare, dar deja mi-am făcut o părere despre mama ta din ce mi-ai spus, și am ajuns la concluzia că e o incultă care nu-și cunoaște organismul că femeie. Pune mâna și citește, și documentează-te mult, să nu ajungi ca ea.

| TudorRebecca18 a răspuns (pentru Nicole123790):

Aia e, și eu mai greșesc când scriu.Sau intervine autocoeectorul și îmi schimbă tot cuvântul.Cum ți-am mai zis, o mama care nu are încredere în propriul copil, nu se consideră o mama, ci un jeg uman

| Nicole123790 explică (pentru TudorRebecca18):

Nu ma supăra deloc, stai calma, nu stiu cum am suportat ațâția ani, dacă de pe acum face așa, arunci mai târziu nici nu vreau sa stiu ce o sa urmeze

| Nicole123790 explică (pentru TudorRebecca18):

Deci dacă o sa ma duc la ginecolog n o sa am suprize sau ceva? Pentru ca nu mi e frica sa merg chiar vreau sa i demonstrez doar ca nu știu, cine știe ce o spune ginecologul, dar m-am documentat foarte mult și sânii n au legătura cu pierderea virginității. Cu toate astea a zis ca vrea sa vina cu mine și dacă îi recunosc acum ca eu chiar am făcut sex o sa scap, dar dacă spune ginecologul ca eu nu mai sunt, o sa afle și tatăl meu și toată lumea cine sunt eu cu adevărat. spune și tu ce mama am doamne, îmi spunea dacă am curajul sa jur pe cruce

| TudorRebecca18 a răspuns (pentru Nicole123790):

Stai liniștită, ginecologul nu o să te mintă. Intotdeauna o să zică adevărul.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vrabia malai viseaza!

Sanii nu se lasa decat de la alaptat copilul sau daca ai peste 55-60 de ani si esti la menopauza!

| VoidEternal a răspuns:

Mama ta aberează. De fapt cel mai probabil încearcă să te sperie. Iar medicii nu mai au voie sa spună dacă o pacienta este virgina sau nu, pentru că nu există niciun test fiziologic care sa determine cu certitudine că nu au existat raporturi sexuale la persoana respectivă.

In ziua de azi nu se mai fac așa numitele teste de virginitate la ginecolog.

| AdioTPU a răspuns:

Mama ta nu prea știe chestii ce țin de hormoni și organism, altfel nu te-ar fi terorizat in prostie. Nu-i mai spune nimic doar mergi la ginecolog in ziua stabilită și îi vei dovedi atunci adevărul.

| Konstantinos99 a răspuns:

Mama ta de fapt suspecteaza schimbarea hormonala care ti s-a intamplat, si da incearca sa te sperie ca tu sa ii spui adevarul singura. Are legatura mai degraba cu ingrasarea decat cu sanii, dizvirginarea. Nu o baga in seama, pur si simplu vrea sa sa te ajute dar nu are cu ce HAHA. Nu o considera ca un act brabaric ci mai degraba de protectie si prin asta poti sa intelegi ca mamei tale chiar ii pasa sa ai un viitor bun ferit de belele.

| Namun a răspuns:

Bună!

Nu știu de unde și până unde mama ta a inventat chestia asta cu pierderea virginității și lăsarea sânilor.
Probabil vrea să pună presiune asupra ta să recunoști ceva ce nu ai făcut.
A începe viața sexuală nu e un capăt de drum, dar mai bine mai încolo, ți-o spun din proprie experiență.
Acum ai 15 ani... Ești adolescentă e normal ca în corpul tău să intervină anumite schimbări.
Dacă te-ai mai îngrășat e normal ca și sânii să îți crească. Ei până la urmă sunt alcătuiți în mare din grăsime. O dată ce s-au mărit și elasticitatea pielii are de suferit și e normal să se lase.
Faza cu ginecologul să pună mâna pe sâni și să își dea seama că ești sau nu virgină, chiar e comică.
Aici pare mai mult o problema de încredere. Presupun că relația dintre voi nu e foarte apropiată. Sincer mă îndoiesc că mama ta femeie în toată firea spune astfel de baliverne dându-le și ea crezare.
Mamele ne vor mereu binele. Propun să încerci să mai stai de vb cu ea. Cât mai calmă cu putință, fără nervi, țipete. Vb aia tonul face muzica.
Explică-i situația, spune-i adevărul așa cum este el. Dacă nu se ajunge la nici un numitor comun acceptă să mergi cu ea la ginecolog. Însă avertizează-o că prin acest lucru tu ca fiica îți pierzi încrederea în ea.
Ca mamă nu ar trebui să fie pună atât de multă presiune asupra ta, dar probabil e și vina ta undeva, căci și ea pare că și-a pierdut în trecut încrederea în tine.
Lucrurile trebuie rezolvate cu mult calm și înțelegere.
Undeva în trecut ați pierdut relația mamă fiica. Nu e târziu sa o recâștigi de partea ta. Dar depinde mult și de cum reacționezi tu.

Numai bine!

| Nicole123790 explică (pentru Namun):

Nu e neaparat încrederea aici, mereu a fost așa, nu am ascuns chestii de ea niciodată mai ales când știu ca e așa… deci nu prea cred ca am eu vina dar totuși ma terorizează deja situația, mi se pare și ciudat când a zis ca o sa fie cu mine la ginecolog de fața și când o sa vadă ginecologul ce sâni am o sa zică din start fără sa mai pună mâna pe ei. Poate vouă vi se par amuzante chestiile astea dar eu acum stau in camera mea încuiată și plâng pentru ca nu înțeleg cu ce am greșit. Chiar sunt virgina! Și ma tot întreabă de 1000 pri cu ce băiat am făcut sex și ii spun ca nici măcar iubit n am avut și pune aceeași întrebare dar de fiecare data tipa și mai tare și mai tare. Chiar nu știu ce sa mai fac credeți ma…

| Namun a răspuns (pentru Nicole123790):

Tatăl? Unde se află? Nu poți discuta cu el poate reușește el să o mai tempereze pe mama?
Mama mea a fost cam tot genul ăsta de femeie. Mereu a dorit sa aibă control asupra a tot ceea ce făceam.
Când am spus stop a reacționat dur.
Plânsul nu te ajută cu nimic. Crede-mă! Nici faptul că te izolezi.
OK, lasă lucrurile așa. Cu genul de ăsta de oameni de fier cum le spun eu nu prea o scoți la capăt.
Lasă-o să se calmeze. Iar tu nu te mai consuma.
Dacă știi că ești nevinovată la ce te mai consumi?
Știu că probabil îți e cumva ciudă pe situația în sine și de lipsa de neîncredere.
Tu vezi mai departe de viață. Dacă mama e pornită pe chestia asta cu ginecologul du-te! Nu ai nimic de pierdut.
Lasă-o să demonstreze ce nu e de demonstrat.
Off copilă scumpă, de ai ști câte greutăți sunt în viață, asta e un episod la care nici nu merită să te întristezi.
Știu că se pune o imensă presiune acum pe tine, te înțeleg, însă nu te distruge singură. Cu toții am trecut printr-o etapă de genul, iar atunci parcă se dărâmau munții pe noi, însă la maturitate vei zâmbi când îți vei aduce aminte de scena asta.
Viața chiar e mai mult de atât, iar cu anii ăștia nu te mai întâlnești!