| Annabella9719 a întrebat:

Buna tpu.Am nevoie de un sfat. Locuiesc cu parintii mei in casa.Sunt in UK.Mama a muncit cateva luni si acum nu-si mai gaseste de munca. Tata abia munceste 2-3 zile pe saptamana.Noi nu le luam inca chirie.Pentru ca nu mi se pare drept.Dar de la un timp ma cert cu mama non-stop.Pur si simplu nu o mai suport! Ma cicaleste mereu.Voi cum v-ati simti sa va zica cineva mereu dar mereu sa faceti ceva ce stiti ca trebuie sa faceti? Asa face ea. Zilnic! Ba ca ce l-ar bate pe al meu(viitorul meu sot)ca e un mofturos la mancare etc.De parca ar fi treaba ei! Ba ca de ce ii dau sa manance prostii la copil(gen broccoli si avocado)Ba chiar a facut urat ca de ce i-am dat mancare abia la 6 luni, ca ea mi-a dat mie la 3 luni.Dar asa era pe vremea ei! Eu am facut cum mi-a zis doctorul! In primele zile dupa nastere fetita mea nu stia sa suga de la sani si plangea cu sanul in gura.Si ea se enerva si voia sa imi dea cateva palme dar ma feream! Avand in vedere ca am nascut prin cezariana si am avut niste complicatii deloc frumoase.Si mai aveam si depresie post-partum.Cred ca din cauza ei am facut-o.Ca imi zicea mereu ca nu stiu cum sa o schimb/imbrac pe fetita, ca sunt o proasta ca nu stiu cum sa pun un body cu mai multe capse etc.Si lista poate continua.Si ea e mereu cea sfanta care nu greseste.Doar eu gresesc.Nu-mi pasa daca am judecat-o dar m-am descarcat ca nu mai puteam! Eu sincer ii multumesc si apreciez ca a venit sa ma ajute cu copilul dar nu sa imi scoata ochii in halul asta.Ca mai ales cand bebe avea 2 luni ea a plecat la munca aici si eu faceam aproape toata treaba.Si ei chiar nu aveau bani si eu le-am cautat de munca! Si cu banii care i-a castigat mama au facut cate ceva prin casa si tot eu trebuie sa tac din gura! Eu nu i-am zis niciodata aceste cuvinte pentru ca nu se cuvine.Dar ea de ce imi face asa ceva?

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu ai cum sa îți schimbi părinții. Punct. Nu vei găsi nicaieri formule magice pentru ca mama ta sa se transforme intr-un mielușel, nu o sa facă asta.
Ce poți tu sa faci e sa ii tai macaroana. Sa nu o mai bagi in seama, sa nu mai ții cont de sfaturile ei și sa îți crești copilul cum vrei tu. Dacă nu o mai siporti ii găsești urgent ceva de munca sau va mutați tu și soțul tău din moment ce pe ei nu ii poți da afara, apoi dacă se supăra le spui ca o sa mai vorbesti cu ei abia când o sa înceteze sa se bage in viața voastră.
Știu ca trebuie sa te porți frumos cu părinții dar ei nu au dreptul sa te faca proasta și sa se poarte in halul asta cu tine. Asta dovedește lipsa de educatie și atât, indiferent ca ești părinte sau nu.

| Annabella9719 explică (pentru Bondarel99):

Nu putem sa mutam noi.Casa e luata in chirie de noi.Se pot doar intoarce acasa in Romania.

| Annabella9719 explică:

Am uitat sa zic ca ieri eram intr-un targ si ea impingea carutul cu fetita(ea a vrut sa faca asta)si eu mergeam pe iarba si ea fix in spatele meu si tipa sa ma dau la o parte. Avand in vedere ca era o gramada de loc sa mearga.Si ei i-am zis ca are o gramada de loc sa mearga, de ce vrea fix in spatele meu? Si s-a enervat si a impins carutul cu tot cu copil si era sa se loveasca de niste butoaie din plastic.Dar un fel de plastic tare si greu.Nu mai puteam de nervi! Ok, te-ai enervat, impinge-ma pe mine nu pe copil!? Si tot eu eram de vina! Pe bune acum!?

| ZPANIAA a răspuns:

Ar trebui sa porti o discutie cu ea despre chestiile astea intr-un mod civilizat si cred ca o sa inteleaga.

| Annabella9719 explică (pentru ZPANIAA):

Am incercat.Dar e foarte isterica! Nu vrea sa asculte...

| Bondarel99 a răspuns (pentru Annabella9719):

Atunci poți sa le spui ca proprietarul nu accepta decât 2 persoane in casa și nu ai alta soluție. Când o sa vadă ce greu e sa plătească o chirie in UK și sa stea singuri cred ca ar fi șanse sa mai tacă din gura puțin.

| Annabella9719 explică (pentru Bondarel99):

Cam dur...dar nu tata e problema.Nu ma, supara.Cu mama am probleme.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Annabella9719):

Pai oricum ei nu se despart deci daca e sa plece pleaca amandoi.