| Carolina1972 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care ati sustinut bacul la geografie, este dificil? Si cum as putea lua o nota decenta de 8? Vreau sa mentionez faptul ca pana acum stiu la Europa toate tarile + capitalele lor, la deosebiri de clima ma descurc,(mai stiu la Europa cateva aspecte generale insule, peninsule, unde se gasesc vulcani activi etc.) si la Romania stiu toate subunitatile de relief de pe harta, la fel stiu toate raurile cum se numesc(nu exagerez toate le stiu, le-am invatat cu ajutorul unui joc de pe net) si mai stiu orasele, iar la deosebiri ma mai descurc (mod de formare, altitudini maximi nu stiu chiar la toate altitudinea maxima) iar pentru s3 stiu formulele de calcul. Ce sfaturi imi dati, ce sa mai invat? Multumesc pentru rabdare.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Geografia mi s-a parut cea mai frumoasa si interesanta materie, usor de retinut. Eu am reusit sa iau 10 fara prea mare efort. Incearca sa inveti tot ce tine de relief, ai timp, eu zic ca in 3 zile, daca iti grupezi capitolele si inveti cu harta in fata, vei lua o nota super buna! Te sfatuiesc sa nu intrii in detalii exacte legate de altitudine sau cifre in general, decat daca le stii cu exactitate, mai ales la elementele de comparat. Incearca sa folosesti termenii "unitatea x este intr-un fel, in timp ce unitatea y este altfel". Sa stii cate ceva de la industrie, chestii de baza, de exemplu, in fiecare oras sunt anumite resurse pe baza carora functioneaza o anumita industrie si ar trebui sa le stii. Sa inveti bine totul despre Dunare si urmatoarele fluvii importante din Europa. Sa stii despre cele mai mari porturi din Europa, cat si din tara, informatii de baza din fiecare tara/capitala/oras de o importanta mai aparte. Despre cele mai inalte varfuri(sa stii si altitudinea exacta). Ai grija neaparat la deosebiri sa folosesti acei termeni de care ti-am zis: in timp ce/pe cand/spre deosebire de. Succes, ai incredere in tine si cu siguranta poti lua mai mult de 8! happy

2 răspunsuri:
| Carolina1972 explică:

Am uitat sa mai mentionez faptul ca stiu toti vecinii romaniei Ungaria,Bulgaria, Serbia, Ucraina si Moldova(orasele, hidrografia, etc) desi nu cred ca mai intra in programa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Carolina1972):

Cel mai bine ii inveti si daca ii vizitezi, in liceu am vizitat toti vecinii si deja stiam mai multe chestii decat toti care "toceau" zilnic happy

Daca ai ocazia, fa excursii! In special Ungaria o sa-ti placa.