| MartinelUrsuletulStefan a întrebat:

Am o mare problema.Recent, am inceput clasa a ix-a(9) si am colegi noi in clasa si nu ma pot acomoda.Am foarte multe emotii cand ma intreaba profesorul ceva pentru ca mi-e frica sa nu fac vreio gafa sa se rada de mine(sunt si "dive" si "smecheri" in clasa mea, nu toti, dar sunt...)Mi-e frica sa raspund la ore, am pierdut atatea oportunitati sa iau nota 10, au fost momente cand invatam lectiile bine, iar acasa imi ziceeam ca o sa raspund si ca o sa iau nota aceea, dar cand venea momentul sa raspundem, ma panicam, ma rusinam si ajungea sa raspunda altul care stia lectia partial si imi fura nota pentru ca el era indraznet si eu nu.Ce pot face sa scap de aceasta timiditate? Vreau sa nu mai imi fie rusine sa vorbesc cu o fata sau sa cer ceva de la un magazin la care nu am mai fost(mi s-a intamplat).Va rog, nu vreau ceva gen:"Fii tu insuti si o sa dispare timiditatea de la sine.". Credeti-ma, nu functioneaza.Cum pot scapa de timiditate? Apropo, vreau sa precizez ca sunt timid din clasa a 4 a ca intr-o zi, la scoala, vorbeam si eu cu colegii de clasa si cred ca am spus eu ceva sau am facut ca au inceput sa rada de mine si sa ma jigneasca.Am ramas cu un fel de frica, un fel de trauma de atunci. Sper sa ma ajutati.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Lzehxo a răspuns:

Asa am fost si inca sunt si eu. Deci in primul rand, exerseaza acasa dictia si ce spui. In al doilea rand, tragi aer in piept si spui ce ai de spus, nu te mai gandi ce consecinte vor fi. Fara frica. E greu de depasit. Si daca incep sa rada, sa rada. Cu mai mult curaj, oriunde esti te duci frate si spui ce vrei sa spui. Nu o iei asa : daca nu e bine sau etc... mai stiu eu ce, te duci si zici. Incerci. Incearca sa ai mai multa incredere pe tine. Trebuie sa faci ceva pe baza increderii si dupa si rezultatul. O sa vezi ca o sa fie bine. Dupa aceea te vei obisnui si vei capata incredere. Bafta!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aici nu-i vorba de timiditate, ci de prostie!
Poate ar trebui sa te gandesti ca de nu raspunzi, vei ajunge sa te faci de rusine in fata divelor si a smecherilor si toata clasa va rade de tine.
Daca nici asa, nu vei deschide gura sa raspunzi, atunci pune-ti capul sub banca si stai acolo, pana te scoate profesorul la tabla.

| MartinelUrsuletulStefan explică (pentru Violleta2022):

Eu ți am cerut un răspuns prietenesc, nu o critica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MartinelUrsuletulStefan):

Mai copilas, nu-ti sunt prietena si nici nu intentionez sa-ti fiu vreodata, ca sa te bat pe umar prieteneste si sa te mint frumos, cum fac prietenii tai actuali. Intr-un caz fericit as putea sa-ti fiu profesoara sau bunica, dar in nici un caz prietena.
Sfaturile mele sunt menite sa te trezeasca la realitate, de aceea sunt atat de serioase, poate un pic critice, ca sa realizezi ca, comportamentul tau a trecut de "timiditate" dand in prostie.

Inceteaza sa te mai plangi si schimba-ti comportamnetul, daca vrei sa fii luat in serios si sa capeti note bune.
Probabil ca nu esti constient in ce postura te pui in fata clasei si daca continui asa, probabil ca vei ajunge sa fii considerat un fraier, nu un copil bun si inteligent, cum de altfel esti.
Tine mana pe sus si raspunde la ore, demonstreaza ca nu esti prost si nici nu ai de ce te teme, fa asta ca sa schimbi parerea colegilor si a profesorilor!

| MartinelUrsuletulStefan explică (pentru Violleta2022):

Bine, o sa incerc, multumesc de sfaturi.

| Yoloo4437 a răspuns:

Frate, stai lin, asa sunt si eu dar stiu sa imi aleg persoanele din jur, nu te teme ca o sa rada de tine, cei care rad de tine sunt mai prejos de tine. Alege-ti niste colegi mai linistiti si fatii prieteni. Iar la timiditate, nu ai ce sa faci, asa sunt si eu, uneori, ai nevoie de cineva sa iti dea un impuls, deia trebuie sa ai prieteni langa tine. Sper ca ti-am fost de ajutor.