| Mynni3 a întrebat:

Am o mica povestioara a vietii mele si o parte din ea as vrea sa o schimb cat mai repede dar nu reusesc lumea paraca a devenit ma-i rea si parca nu mai fac fata acestor schimbari. Toata lumea te vrea doar pentru banii si aspectul fizic chiar daca ai un suflet rau. Toti ma judeca pentru comportamentul meu si aspectul fizic. Am devenit mai rea si foarte negativista de multe ori as vrea sa mor si sa nu mai stau in aceasta lume plina de ura si minciuni, cu familia nu ma inteleg bine cu sora mea m-am certat pentru ca ei ii este rusine sa iasa pe strada cu mine m-ai ales ca am niste porobleme de sanatate am asteptat sustinere din partea ei dar ma-i multa ura am primit asa si cu prietenii mei ei se comporta frumos cu mine doar cand au nevoie de ceva si apoi ma injura si isi bat joc de mine. Nu stiu ce sa mai fac? Simt ca nu mai pot rezista. Toti fug de mine de multe ori am incercat sa am un iubit care sa ma sustina si sa primesc din partea lui o imbratisare dar pot sa visez ca nu se va intampla niciodata totul este groaznic. Ce parere aveti sa mai traiesc si sa ma izolez de lume sau sa imi ia-u viata? Ajutor dau FUNDA sadsadsadsadsadsadsadsadsad

8 răspunsuri:
| Brainstorming a răspuns:

Schimbarea trebuie să vină din interior. Cred că tu în primul rând nu te prea placi pe tine însăți și nu te simți bine în pielea ta și de aici probabil că pleacă și problemele în relațiile cu ceilalți. Încearcă să te apropii mai mult de cineva sora, mama, o prietenă și să discuți mai mult despre ceea ce te preocupă. Nu putem cere oamenilor să ne iubească dacă noi nu ne iubim pe noi înșiși.
De murit este ușor de trăit este mai greu de aceea cred că sinuciderea este calea lașului. Fericirea nu depinde de ceilalți ci de tine. Nu poți schimba lumea dar te poți schimba tu. Dacă ești o fire luptătoare nu poți să lași astfel de gânduri să te doboare. În plus am cunoscut persoane urâte sau care aveau un handicap fizic dar care emanau o așa frumusețe interioară, și mulțumire de sine că nu aveai cum să nu o placi, cum de asemenea am întâlnit persoane foarte atrăgătoare dar atât de superficiale și egocentriste încât deveneau respingătoare. Începi schimbarea cu tine însăși, fi mai optimistă, mai deschisă, mai indulgentă cu greșelile și felul de a fi al celorlalți și ai să vezi că în timp se va schimba și felul în care aceștia se raportează la tine. Îți urez mult curaj și încredere.

| Mynni3 explică (pentru Brainstorming):

Cred ca uh ai dreptate increderea in mine lipseste cred ca nu exista in mine o picatura de incredere si chiar daca am incercat sa am incredere in mine nu reusesc niciodata. sadcryingsadsadsad

| Brainstorming a răspuns:

Ai impresia că te afli într-un punct mort sau într-un cerc vicios din care nu poți să ieși. Nu știu de ce te consideri urâtă sau de ce crezi că ceilalți te văd așa, dar să ști că cei mai mulți oameni, deși poate se lasă influențați de prima impresie, sau de aspectul exterior, nu sunt atât de superficiali, ci caută să vadă dincolo de aparențe. Problema este, că atunci când ei încearcă să privească mai în profunzime, neîncrederea ta, felul cum te privești tu pe tine, imaginea pe care tu ți-ai format-o și o reflectezi în exterior se formează ca un zid în jurul tău ce le încurajează prima impresie.
Pe de altă parte, e posibil ca ceilalți să nu te vadă așa cum crezi tu că te văd. Probabil că nu mă crezi dar atitudinea ta, dispoziția, energia pe care o emani în exterior poate și influențează foarte mult felul cum te văd ceilalți. Încearcă să-ți schimbi atitudinea, emană bună dispoziție și încredere și ai să vezi rezultatele. Poate nu imediat. Cei din jurul tău te cunosc și s-au obișnuit cu un anumit fel de a fi al tău. Nu te descuraja, perseverează și stabilește-ți cântarul valorii în interiorul tău și nu în afara ta.

| Mynni3 explică (pentru Brainstorming):

Multumesc foarte mult de sfat chiar imi este foarte de folos si ai mare increderea in mine lipseste cu cercitudine.

| Çõяÿηą a răspuns:

Stai calma,nu face vreo prostie,nu lua decizii pripite,gandeste-te ca totul e doar temporar,situatia se va schimba la un moment dat,in cazul in care esti adolescenta certurile cu parintii e perfect normal,gandeste-te ca poate este totul doar in capul tau,poate unii chiar incearca sa te ajute,dar nu vezi asta din cauza celorlalti,incearca sa gasesti si lucruri pozitive,cu prieteni-eu zic sa-i lasi,incearca sa cunosti noi persoane,sa-ti faci prieteni noi, dar fa-tii ca mare grija, sa fie adevarati, nu ca ceilalti, sa poti avea incredere in ei.

| Ani4you a răspuns:

Ce problema de sanatate ai?
Nu merita sa iti iei viata pentru nimic in lume. Incearca sa iti gasesti un/o prieten/a la care poti sa ii spui orice sa te inteleaga sa te sustina degeaba ai mai multi prieteni daca nici unu nu iti e cu adevarat prieten

| Ani4you a răspuns:

M-am uitat la intrebarile care le-ai mai pus tu si am observat ca esti destul de enervanta esti genul ala de fata cicalitoare enervanta fara suparare, trebuie sa iti schimbi comportamentul de asta isi bate lumea joc de tine daca ai fi altfel nu le-ar pasa ca esti plinuta. Am o colega care e foarte grasa dar e suuper de treaba si nu isi bate nimeni joc de ea. Daca un om nu te suporta isi bate joc de tine, spune lucrurile negative pe care le vede la tine.

| Mynni3 explică (pentru Ani4you):

Si ce sa fac am incercat sa ma schimb nu reusesc si nu stiu ce sa mai fac. Ei nu ma cunosc asa de bine pot fi foarte de treaba si nu sunt genul ala de fata barfitoare gata mi-ai spus cv stie tot orasul.