| anonim_4396 a întrebat:

am o prietena care are mici probleme si imi trimite toata ziua mesaje cand nu intelege ce ii zic altii si ma pune pe mine sa ii zic de mai multe ori ca sa inteleaga.Si eu nu prea vreau sa stau toata ziua sa ii raspund la intrebarile ei si imi tot zice ca m-am suparat pe ea ca de ce nu ii raspund.Sunt obligata sa ii raspund la toate intrebarile ei?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Eireann a răspuns:

Nu, dar incearca sa ii spui asta in mod diplomatic. Spune-i ca vrei sa o ajuti in continuare dar nu poti sa ii stai la dispozitie tot timpul, ca se poate descurca si ea singura in unele situatii si ca ai si tu treaba si problemele tale. Spune asta cu blandete si tact, asigurand-o ca iti pasa de ea si vrei sa o ajuti on continuare dar incurajeaz-o sa faca diferenta intre momente cand chiar are nevoie de ajutor si momente cand se poate descurca singura. Si sa inteleaga ca tu nu poti sa fii la dispozitie ei 24 din 24 dar daca chiar are nevoie de ajutor o sa interviu, cand si daca timpul iti permite.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cuvțntul cheie: ignoră

| Andreeush a răspuns:

Spune-i că ai și alte treburi de rezolvat și nu ai timp să îi raspunzi toată ziua.