| OnTriss a întrebat:

am o prietena foarte buna care sufera de depresie profunda, e foarte grav, are ganduri de suicide. Ce e drept a primit multe palmi de la viata dar este o persoana foarte importanta pentru mine si nu vreau sa o pierd, am incercat de toate dar ultima mea speranta de a o face bine ar fi antidepresivele fara reteta. Ajutati-ma va rog cu problema asta, imi puteti recomanda niste antidepresive, DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Transmite-i te rog si urmatorul mesaj:

"Nu exista problema in lumea aceasta care sa nu poata fi rezolvata!
În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii..." happy

Implicarea ta, fara chiar sa constientizezi acest lucru, este fundamentala. Mai ales in situatia in care ea nu are foarte multi prieteni ca tine, iar dialogul cu parintii nu functioneaza asa cum ar fi ideal... thinking

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu apelati asa aiurea la pastile ele pot cauza efect invers luate aiurea

| ubox7007 a răspuns:

Numai dragostea o mai poate salva, daca nu e urata si grasa pune pe unu sa iasa cu ea, pe unu mai sensibil si fatalau si nu glumesc straight face, dar nu cu bani, adica fai lipeala cu unu sensibil si fatalau