| idkkk654 a întrebat:

am o problema. am luat doua note foarte mici la fizica si matematica si nu stiu cum sa le spun parintilor. eu nu am luat niciodata o nota mai mica de 6 si chiar si atunci parintii mei au fost extrem de dezamagiti si am fost pedepsita luni de zile si nu au vorbit cu mine deloc. in fine, parintii mei sunt FOARTE severi si au asteptari foarte mari de la mine pentru ca obisnuiam sa fiu cea mai buna din clasa la invatatura. si profesoarele sunt foarte dezamagite si vor sa ii sune pe parintii mei sau sa le spuna la sedinta si imi e groaza nu vreau sa afle de la ele de note. va rog dati-mi un sfat chiar nu stiu cum sa le spun...

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Le spui frumusel adevarul si le explici ca iti vei da toata silinta sa-ti indrepti notele foarte curand.

| SkyPilot a răspuns:

Cat mai direct, cat mai bine. Le arati ca iti pare rau si promiti ca vei face tot ce depinde de tine ca de acum incolo sa iei numai note mari.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Eu niciodata nu i-am inteles pe parintii astia care isi obliga copiii sa ia note mari. Mi se pare aiurea, nu ai nevoie de notele alea, n-ai avut chef de invatat si gata.
Spune-le sa inceteze ca mai ai pana dai bacul sau examenul la facultate. Alea conteaza cu adevarat, nu niste note nesemnificative.