| Dhdhhdhfhfh a întrebat:

Bună TPU, am o problemă.
Am o sora obraznică care tot îmi face rău chiar și în fața părinților mei.Tot mă înjură, țipă, minte și când vrea să-și cumpere dulciuri sau mâncare mă pune pe mine să le aduc, tot îi spune tatăl meu să aducă singură mâncarea dar tot spune că cică eu de fiecare dată nu aduceam și se ducea ea dar asta e o minciună. Și de fiecare dată când vreau să îmi cumpăr ceva ea tot spune că vrea și ea să-și cumpere ceva iar eu dacă vreau să-mi iau să zicem o pereche de căști ea tot spune că vrea cu aceeași bani să-și cumpere ceva. Chestia asta o făceam de la copilărie dar eu am încetat să o fac dar ea nu vrea să înceteze.A fost dusa la cineva ca să o rezolve cu comportamentul asta dar ea a făcut scandal acolo. Îmi puteți da o soluție ca să scap de sora mea? Mă refer să scap de ea, nu să o încetez să mai fie obraznică că chestia asta am încercat deja de 14 ori. Țin să menționez că ea are 15 ani iar eu am 13. Și încă o chestie ea tot minte ca să scapă de astfel de situații.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea e bine la varsta ei sa se comporte asa copilareste. Asta este un conflict fratern. Se simte in competitie cu tine. Totusi, daca stai sa te gandesti nu ti-a facut ceva care sa iti ameninte viata, siguranta. Poate vrea doar sa te tachineze. Asta nu inseamna ca iti vrea raul.
Cel mai indicat este sa o prinzi in toane bune pentru a-ti exprima nemultumirile pe un ton calm. Ai spus ca ai incercat deja. De aceea ar trebui sa faci o sedinta cu parintii. Le spui ca te afecteaza emotional toate discutiile aprinse cu sora ta. Sa ia masuri: ei sa ii impuna de vorba buna surorii tale sa nu te mai sacaie.
Tu poate te agiti cand vrea sa te enerveze iar asta o bucura. Fii indiferent, nu mai face ce iti cere.
Nu tipa, nu tranti lucrurile. Cand va vedea ca nu reuseste sa te scoata din sarite isi va canaliza energia catre alta persoana (ex.: colegi, prieteni).
Daca stai singur in camera ar fi bine sa iti inchizi usa cu cheia sa nu iti mai invadeze spatiul.
Poate daca ai vorbi doar cu tatal tau te-ar intelege altfel.
In toate familiile mai exista divergente. Momentan la tine sunt doar copilarii. Treci cu vederea. Nu te stresa pentru maruntisuri.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Bună! happy Off! Îmi pare rău că ai suferit sad și că viața ta nu a fost tocmai ce ți-ai dorit, sad dar am acumulat această serie de informații psihologice, cu care încerc să-i ajut pe cei care suferă. happy După ce citești, răspunsul îl găsești în inima ta și sper că începând de azi, prin puterea prezentului să fii fericită și să nu mai trăiești în trecut! Ai dreptul să fii fericită, nu uita!winking E o datorie la care ne cheamă viața. big grin

(Sfatul îl găsești în link-ul de mai jos happy și legat de ce ai întrebat, poți scăpa de sora ta evitând-o complet.winking Este o metodă psihologică extremă care funcționează, când vrei să scapi de cineva. Știi vorba aia "Indiferența doare cel mai tare" Cu timpul va realiza că greșește și va fi determinată de tine să-și schimbe comportamentul josnic și degradant. Mult succes! Funda? big grin

| Dhdhhdhfhfh explică (pentru PsihologDanielBotezan):

Când am spus cuvântul "scap" mă refer să exclud un membru de familie.sa nu mai fie în casă.Sun la protecția copilului?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dhdhhdhfhfh):

Din pacate, nu functioneaza dupa cum vrei tu, ca amandoi sunteti minori si amandoi aveti obligatia sa stati in aceaasi casa cu parintii vostrii.
Ca nu-ti place de sora-ta, o spui parintilor si ei iau atitudine sa o pedepseasca sau sa o bata, sau cum considera ei, ca protectia copilului nu vine cand suna un alt copil, ca nu o place pe sora-sa.

| comanantonio17 a răspuns:

Vorbește-i frumos și încearcă să vă împăcați! Spune-i că dacă ar fi ea în locul tău, i-ar place?

| Dhdhhdhfhfh explică (pentru comanantonio17):

Nu ai citit bine întrebarea mea? Parcă am spus să scap de ea nu să o fac să nu mai fie obraznică pentru că și prin vorbe bune nu funcționează