| Marigiulia a întrebat:

Buna tuturor. Cred ca nu sunt singura persoana cu aceasta "problema" insa, as vrea sa aud mai multe pareri si sfaturi de la voi.
Am un tic nervos. Imi rod unghiile, da' rau nu asa oricum. Am 26 de ani..am incercat sa le las sa creasca. 1 luna a durat minunea. Poate o sa ziceti "daca vrei se poate" sau "nu ai ambitie" daaar sa va mai dau cateva detalii. Am avut o copilarie nu tocmai fericita. Tatal meu era alcoolic si de fiecare data facea scandal si ma speriam ingrozitor de tare. Asa a inceput chestia asta..la fiecare scena de-asta imi rodeam unghiile si plangeam. Am crezut ca in timp o sa scap de tic si nu o sa le mai rod. Acum mare observ ca la orice "emotie" mai puternica,fie ea frica, fericire, tristete, incep si toc la ele. Am incercat eu multe dar nimic nu ma ajuta sa scap 4ever de chestia asta. Ce parere aveti? La cine sa apelez? Va multumesc anticipat pentru raspunsuru

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La psiholog ce ai tu se numește tulburare obsesiv compulsiva

| Marigiulia explică (pentru anonim_4396):

Exact! Iti multumesc din inima! In sfarsit primesc un raspuns dupa 26 de ani.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti destul de mare ca sa intelegi ca nu iti trebuei doar vointa, sa te opresti din ros.
Pune-ti acrilic sau gel pe unghii si nu le vei musca, ca le simti imediat cum le bagi in gura.
Stresul ti-l poti canaliza si-l poti ideparta. Ajuta enorm yoga si exercitiul fizic, meditatiile, doar sa vrei sa le faci si vei scapa de angoasa asta.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu faceam asta in copilarie dar m-am oprit pe la 12 ani.
Bunica mea isi roade unghiile practic dintotdeauna, nici acum la aproape 70 ani nu se poate abtine si are niste unghii foarte urate. Deci gandeste-te si la asta, unghiile tale se vor deforma.
Incearca sa iti iei niste jucarii anti stres pentru cand esti stresata sau sa mesteci guma sau sa iti pui unghii cu gel ca pe alea iti va fi mila sa le rozi si sincer nici nu cred ca ai cum. Solutii minune nu exista, trebuie sa ai vointa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă atunci când ești nervoasă sau stresată,ai nevoia să te descarci și tu nu o faci,fiind o nevoie psihofizică,creierul o face singur,pentru că e nevoie de asta,prin diferite gesturi sau gânduri.
Dacă cumva părinții tăi atunci când arai nervoasă de mică și te descărcai,ți-au transmis că: nu-i educat deloc să faci așa,ești rea,alți copii nu fac așa sau te făceau să te simți vinovată, uneori și după un episod de-al lor de ceartă foarte posibil ca tu să fi reprimat nevoia de a te descărca,având în vedere că cuvântul părintelui e lege pentru orice copil,și să ai ideea că nu-i bine să faci asta,chiar dacă este un lucru natural.
Dacă e așa,nu mai ține în tine și descarcă-te când ai nevoie,pentru că este normal,fă-o fizic,verbal,înjurături happy ce-ți vine ție, și nu o să mai existe nevoia fizică și mintală să-ți rozi unghiile sau alte gesturi și gânduri.
Dacă și la o emoție ca fericirea începi să-ți toci unghiile, cu siguranță e asta, îți reprimi sentimentele, și lucrul asta are anumite efecte colaterale.

| SporeBox a răspuns:

Asta e o solutie mai putin placuta, dar de ce nu incerci sa pui ceva pe unghii? Sa picuri ceva amar sau iute. Asa o sa te deobisnuiesti sa le rozi cu timpul. Poti sa le freci inainte cu un ardei iute, numai sa ai grija sa nu ai rani la degete sau pielite desfacute.

| Cristian86 a răspuns:

Dim câte știu exista în farmacii soluții de aplicat pe unghii, tocmai pentru așa ceva!