| MyNameisEduard a întrebat:

Nu scriu asta pentru atenție dar câteodată imi doresc sa nu mai traiesc,sunt inutil, n-am găsit nimic la care sa mă pricep(ma simt inutil), prieteni nu prea am.La liceu in pauze mulți ies pe afară si restul se joacă sau vorbesc între ei, doar eu stau în bancă si nu am cu cine vorbi, câteodată și plâng din cauza asta când sunt singur...Sunt foarte timid si tăcut si din cauza asta nici n-am putut să-i spun fetei pe care o plac ce simt si acum place pe altcineva, mi-am și pierdut speranța ca imi voi găsi vreodată sufletul pereche...Nu-s bogat,sunt foarte timid,nu beau,nu fumez,n-am fost niciodată la club/discotecă si nici nu vreau sa merg, rar sunt fericit(de cele mai multe ori doar ma prefac fericit chiar daca nu sunt), chiar nu-mi văd scopul.
Mulțumesc daca ai citit până aici si scuze daca am scris mult dar am vrut sa ma eliberez puțin de stres si un sfat m-ar ajuta mult.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mai multa lume decat ai crede, este in "situatia" asta, deci nu dispera (inca).

Nu iti gasesti scopul? Si... ai fi vrut sa il gasesti de acum? Cati crezi ca au gasit scopul la varsta ta? Si ce inseamna acel scop? Ca vor sa devina pompieri si sa faca asta toata viata? Asta este un scop? Sau chiar ar trebui sa existe unul?

Daca chiar vrei sa conturezi aceasta forma de motivatie, atunci poti sa zici ca ai vrea sa traiesti fericit si atat, indiferent de ce s-ar intampla, fara sa te agati de celelalte principii, indiferent ca iti gasesti o profesie anume, pe care o schimbi, sau faci ceva nou dupa, sau mergi intr-un loc nou sau desenezi ceva.
Indiferent ce o fi, asta face parte din viata, ar trebui sa te bucure (:

Pe langa, sugerezi ca ai vrea o prietena si nu s-a intamplat lucrul asta pana acum?
Crezi ca daca ii ziceai fetei respective ce simteai, se schimba ceva? Nu exista garantia ca o sa te si placa, mai ales daca este indragostita de altcineva.

In liceu, exista un numar predominant de persoane care trec prin ce treci tu, mai ales acum dupa pandemie.

Da, uneori este tare aiurea sa traiesti, si inteleg ca nu vrei sa o mai faci uneori, se mai intampla. Nu iti zic sa nu o mai faci. Viata poate este si urata, deci... oricand vrei poti sa ii pui capat, oricine poate.
Dar daca poti sa faci asta oricand, nu trebuie sa te grabesti, nu?
Pana atunci, ai tot timpul sa incerci si sa faci lucruri diverse.

Iar atunci cand o sa te simti liber, chiar independent, fara sa fii constrans de ceva anume care sa te streseze, cand o sa te simti bine in largul si in pielea ta, cand o sa te simti fericit, o sa vina si alte lucruri fericite in viata ta, iti garantez 100%.
Simte-te bine, pentru ca atunci cand o sa vina si celelalte lucruri, sa fii pregatit.

Si din nou, au fost si sunt mii de persoane asa, cunosc si eu cateva, chiar si mie imi era greu prin liceu. Dar iti garantez ca dupa ce timpul mai trece, totul o sa devina mai clar si mai frumos. Mai ales cand o sa schimbi mediul stiut de tine si o sa incepi ceva nou.
Si altfel spus, daca au fost atatea persoane in aceasta situatie si au "scapat" (poate chiar mai rau), tu de ce nu ai face-o?

Bafta si seara faina sa ai! ^_^

| MyNameisEduard explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc mult, astăzi m-am simțit chiar super si sper sa tot am zile așa, nu-mi voi pune niciodată capăt zilelor oricat de deprimat aș fi.Chiar dacă a trecut o zi de când ai răspuns seară faină si ție (:

| DoarBogdan a răspuns (pentru MyNameisEduard):

O sa ai zile bune. Si uneori mai putin bune...
Indiferent de moment, noi suntem aici sa te ascultam.

Numai bine! ^_^

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu esti singurul mann,e ceva normal in aceste vremuri,vezi si tu cati stau pe net,mai toata ziua,faza e sa gasesti persoane care ti se aseamana ca caracter,sa te auto cunosti pe tine si ce pasiuni ai,singura solutie este comunicarea in realitate,trebuie sa ai in clasa inca cativa ca tine,faceti o gasca si distractiva,viata este un DAR,scopul,sensil ti le faci tu,nu exista nici un scop,sens,adevar absolut, poti deveni voluntar, du-te la sala, prinde curaj si tupeu, nu fii pe placul altora, acordati timp tie insati

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Intra si tu pe tik tok,sunt persoane cu creier,inclusiv aici, poti cere sfaturi, ajutor, nu esti singur, cu toti am fost in situatia t

| MyNameisEduard explică (pentru RAY):

Mulțumesc mult pentru răspuns, ți-aș da si tie fundă dar nu pot da mai mult de una, și te asigur ca n-am colegi care mi se aseamănă în clasă. Seară faină!(:

| RAY a răspuns (pentru MyNameisEduard):

E plin netul mann de depresivi, nu ai cum

| Mosotti a răspuns:

Nu prea ai ce face, asta ti-e felul, cu asta ramai.
Si daca nu te pricepi la nimic nu conteaza, conteaza sa-ti traiesti viata la maxim in fiecare zi si sa te bucuri de viata. Nu trebuie sa fi neaparat util daca nu poti.
Daca poti sa inveti ceva sa te pricepi fa-o, daca nu, aia e.

A indoctrinat societatea oamenii ca trebuie sa fie utili, adica de fapt utili altora, si sa invete si sa munceasca ca sa imbogateasca pe smecheri, iar daca nu esti de folos altora, nu esti bun, deci fi serios.

Iar la gagici, cine te va place, te place oricum si va intra in vorba cu tine chiar daca esti timid, stiu destule cazuri, chiar zicea aia "te plac asa cum esti, nu conteaza ca esti mai timid".
Dar pentru asta trebuie sa ai o figura atractiva pentru femei! Altfel e mai greu.

| MyNameisEduard explică (pentru Mosotti):

Mulțumesc foarte mult pentru sfat, voi găsi eu candva ceva la care să ma pricep(sper), și legat de fete, aș minți dacă aș spune ca sunt urât+ca sunt destul de înalt(am aproape 1.90).Seară faină!

| Mosotti a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Pai nu conteaza ca ai 1, 9 m, conteaza ce figura ai, daca e masculina si atractiva sau nu, si daca esti atractiv sau nu, femeile decid, nu tu, nu poti zice urat sau neurat, ca, ca om poti arata f okey.

Si vezi cum esti dupa cate fete iti fac ochi dulci, dupa cate fete iti arunca priviri, si cate cauta sa se bage in seama cu tine.

Si cu priceputul da, daca poti sa inveti, te vei pricepe clar la ceva, dar si daca nu, viata merge inainte si asa.
Uite eu, am o depresie netratabila si n-am muncit mai niciodata, si? Nu am nici o treaba, incerc sa ma bucur de orice chestie marunta. Bine ca are familia grija de mine, dar zic cum ma simt eu, nu ma deranjeaza ca nu-s util altora, da-i in pana mea, nu ma plac, sa se duca tare toti.
Dar am trei prieteni care ma plac asa si ma inteleg bine cu ei.

| wildthing a răspuns:

Te-as fi inteles daca ai fi ajuns la o anumita varsta, dar esti tanar, esti in liceu, ai toata viata inainte. Incearca s-o traiesti asa cum iti place. Poate nu-ti iese, dar macar ai posibilitatea si timpul necesar sa incerci. Esti timid? Ti-e rusine sa agati gagici? Ce te costa sa incerci? Care-i cel mai rau lucru care se poate intampla daca te duci la una si-i spui ca vrei sa iesiti la o cafea? Nu te musca (poate asta chiar ar fi un lucru bun! happy ), poate eventual sa zica "nu". Si ce?! Nu e sfarsitul lumii, mergi mai departe, la urmatoarea! Traieste-ti tineretea, cat o mai ai, fructific-o la maxim, pentru ca trece repede! Succes!

| MyNameisEduard explică (pentru wildthing):

Nu spun ca vreo fată mi-ar da în cap sau că m-ar mușca dar dacă aș vrea să-i spun în față cu siguranță m-aș bloca...Mulți imi spun să nu mai fiu timid dar cei care îmi spun asta nu sunt timizi și nu știu cum e sa fii timid și să nu poți spune oricând ce vrei, mersi de sfat oricum.Seară faină!