| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am o problema de sanatate, am fost la medic..deci sa va spun eu cand vcine seara imi este somn dar cand inchid ochii ma ia ameteala nu stiu de ce, am facut analizele si nu am calciu fixat in oase si il elimin prin urina, pentru asta mi-a dat osteocare..deja am terminat cutia si inainte de osteocare am luat si magne b6, de la ce poate fi? Mentionez ca am 13 ani si 6 luni si ca am starea asta de pe data de 23-12-2012

Mersi dau funda! NU IMI ZICETI SA MA DUC LA DOCTOR CA AM FOST DEJA.CE CREDETI CA POATE FII, CER O PARERE

Răspuns Câştigător
| EMike a răspuns:

Anemia afecteaza fluxul de oxigen din corp de-aia nu poti adormi, am avut si eu, am avut insa o forma usoara ( anemie megaloblastica) Si se rezolva din alimentatie... daca mananci doar fastfood si ciocolata, e lesne de inteles. Iti recomand sa consulti un nutritionist, ar putea sa stie mai bine ce sa-ti spuna.Cauta o trimitere de la doctorul de familie si mergi la nutritionist, iti va recomanda o dieta ( si "dieta" nu inseamna ca te pui pe slabit, sa nu intelegi gresit ) care te va ajuta in problema ta.In cazul in care nu ai anemie megaloblastica(lipsa de vitamnia A si calciu) si ai anemie feripriva ( lipsa de fier) datele problemei se complica.Va trebui sa mergi la un medic, care sa-ti recomande un supliment de fier. Multa sanatate...

1 răspuns:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Anemie, ia calciu si vitamina A+D2