| anonim_4396 a întrebat:

TPU!
Am o problema destul de delicata, nu stiu daca o sa o puteti intelege.
Acum sunt clasa a noua.
Cand am inceput clasa a saptea, am avut parte de prima iubire. M-am indragostit pana peste cap, lumea mea se invartea in jurul lui, fericirea mea depindea de el, imi tremurau mainile, imi batea inima etc. Am suferit o gramada, pentru orice vorba cat de mica cu alta fata, mai ales ca sentimentele nu imi erau impartasite. Am plans aproape in fiecare seara, timp de vreo doi ani, adica pana vara trecuta.
Acum cateva luni, m-am obisnuit cu ideea, cred ca am suferit atat de mult ca nu am mai avut de unde sa mai plang.
Si acum sunt in liceu cu el, cand il vad si vorbesc cu el nu mai simt aceeasi bucurie, dar nu cred ca nu il mai iubesc deloc, ci ca m-am obisnuit cu ideea ca nu ma va placea niciodata.
Dar acum intervine problema. A inceput sa imi placa foarte mult de un baiat de la mine din clasa. Am aceleasi simptome, dar parca mai ameliorate, si totusi nu pot compara ce simt pentru unul cu ce simt pentru celalalt. Credeam ca nu o sa mai simt asa ceva, dar se intampla straight face. Simt o mare bucurie cand vorbesc cu el, dar apoi imi revin si tristetea e si mai mare, pentru ca stiu ca nu inseamna nimic. Adica mi-e frica sa ma mai bucur,(e ca si un om care intinde mana catre foc de sute de ori si se arde, apoi nu mai are curaj sa o intinda).
Nu ma mai pot bucura de nimic si, desi vorbesc cu amandoi, nu stiu ce simt pentru niciunul, dar stiu ca e ceva.
Ideea e ca la primul deja am renuntat, nu am nicio sansa cu el, dar tot ma simt legata de el. La al doilea nici macar nu am curaj sa incerc, si stiu ca voi fi ranita.
Ideea e ca sunt derutata si totul ma dstruge pe dinauntru, am nevoie de cineva, macar de aici, care sa ma inteleaga si sa imi dea un sfat.
straight face

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Marile iubiri sunt unice, asadar portia ta s-a terminat. Vor urma numai relatii normale. Nu ne-ai spus daca actualul baiat te place sau nu.

| SkyPilot a răspuns:

Nu ne spui de ce dragostea ta a fost neimpartasita, ai facut vreun pas si ai fost respinsa? Sau ai asteptat ca el sa ghiceasca sentimentele tale? Daca ai fost respinsa, concentreaza-te pe al doilea baiat.
Incearca sa construiesti ceva, arata-i baiatului ca esti interesata de el dar discret, fara sa te faci de ras. Daca nu ii asumi un risc, nu vei obtine nimic. Gaseste pretexte (legitime) sa petreci mai mult tip in preajma lui, zambeste-i, vorbeste cu el. Si ai rabdare, baietii la varsta asa nu se descurca prea bine in relatiile cu fete.