| Kennedy97 a întrebat:

Bună,TPU... Am o problemă, destul de gravă..adică îmi provoacă așa, niște stări foarte proaste. Și poate că și voi ați trecut prin asta cândva.Acum vreo săptămână și ceva m-am despărțit de prietena mea. A plecat de lângă mine pe motiv că sunt gelos, când eu de fapt o întrebam, când nu era cu mine, cu cine e,unde e,dacă se simte bine,voiam cu alte cuvinte să o știu în siguranță. Și ea a zis că sunt gelos. Un alt motiv ar fi faptul că am ieșit cu o colegă, colegă de mulți ani de zile,care are prieten de mult timp,că am ieșit într-o seară cu ea și cu mai mulți prieteni. Și ea s-a supărat că am ieșit cu acea fată, cum că ea nu o suportă. Și nici nu mi-a interzis vreodată să ies cu ea, deși știa că am ieșit. Putea să îmi zică :"nu mai ieși cu acea fată. Ne-ar putea afecta relația. ". Dar nu mi-a spus niciodată că o deranjează. Momentan, deși ne-am despărțit, încă vorbim prin mesaje. Și i-am cerut de nenumărate ori să îmi mai acorde o șansă, dar nu...deși nu era vina mea (cred), am mai cerut o ocazie. Chiar dacă sunt băiat, am plâns după ea..pentru că am ținut foarte mult la ea. Știu că o să apară niște reacții negative pentru că am plâns..deși nu sunt eu o fire prea sensibilă, m-a făcut să plâng. Și-a dezactivat profilul de Facebook, și a zis că o să îi expire opțiunea și nu o să o mai reactiveze. Până ce începe școala. Deși încă pare că ține un pic la mine,pentru că și ea a plâns,chiar la telefon, ar vrea să scape de mine? Ce ar trebui să fac? Să încerc să mă împac cu ea? Sau să renunț definitiv? M-a rugat să îi șterg numărul și să o uit, dar chiar nu pot! Nu îmi stă în fire! Ce să fac? Nu mai am nicio idee! crying
Mulțumesc mult, fundă!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey Ken! Stiu ca probabil nu am cine stie ce experienta in domeniul acesta, aproape deloc dar daca amandoi suferiti dupa aceasta despartire atunci de ce nu ajungeti la un compromis.
Daca nu vrea cu niciun chip sa vorbiti si toate cele, pe facebook, intelegi tu atunci poate ca poti sa o intalnesti si sa vorbesti cu ea fata in fata ca sa-i explici totul asa cum trebuie, asa cum ne-ai explicat si noua doar ca mult mai detaliat.
Ce reactii negative sa apara? Este bine sa vezi ca ai un sfulet si ca nu esti de piatra.Asta este dovada ca ai tinut la ea si ca nu a fost doar o joaca...Chiar tot respectul pentru asta,rar mai intalnesti asa ceva!
Ea pare sa-si faca o impresie gresita despre tine,te crede precum ceilalti deci cel mai bine ai intalni-o/intercepta-o (spune-i cum vrei) cand este singura si du-o la o cafea ceva unde sa-i explici totul cu lux de amanunte ca sa inteleaga ce greseala colosala a facut.
De ce s-o uiti daca tii atata la ea si daca si ea mai tine la tine? Greu mai refaci o relatie atat de profunda.
Este ea incapatanata,nu prea are cine stie ce incredere in tine dar se vede ca tot mai tine la tine, vrea doar sa uite si sa nu mai faca nimic.
Am mai zis, explica-i tot, cu lux de amanunte, va intelege doar nu este absurda.Ai nevoie doar sa va intalniti in persoana ca sa vorbiti intrucat adevaratele sentimente nu se pot transmite la telefon sau pe facebook prin emoticoane.Trebuie sa te vada ca ai suferit si tu trebuie s-o vezi caci numai asa poti realiza ce simte o persoana cu adevarat.
Daca te intalnesti astfel cu ea atunci nu are cum sa-ti inchida telefonul in nas sau sa te ignore...o sa ai sansa sa-i spui tot ce s-a intamplat din punctul tau de vedere si s-o faci sa inteleaga.
Cel putin doar asa o sa fii impacat ca nu ai pierdut-o fara sa lupti macar.
Este doar parerea mea!
Bafta!

-Blytz-

| Kennedy97 explică (pentru RainmakerX):

Hei,Blitz! Îți mulțumesc pentru că ți-ai pierdut câteva minute în care să te gândești la un răspuns. Mă bucură faptul că gândești optimist și că probabil tu, să fii în locul meu, ai încerca să te împaci cu ea. Dezavantajul e în felul următor..pe perioada școlii, ne puteam întâlni.dar așa, ne despart vreo 50 de km...chiar nu știu ce să fac. O cred în stare, deși mai ține cât de cât la mine, să îmi refuze întâlnirea.
De asemenea, faptul că încearcă să mă ocolească îmi dă ideea că e posibil să apară un nou băiat în viața ei... oricum, îți mulțumesc din tot sufletul pentru răspuns! Dacă nu găsesc un alt răspuns mai convingător, o să îți acord fundă. Să nu te superi dacă nu ți-o acord ție. Sănătate!

| RainmakerX a răspuns (pentru Kennedy97):

Am raspuns pentru ca m-ati impresionat (voi 2) Inca tineti unul la celalalt, suferiti atat de mult amandoi si totusi nu va impacati...Este ea incapatanata cum ziceam. Daca ea chiar nu iti accepta intalnirea si daca iti inchide telefonul si nu iti raspunde pe facebook... daca tu chiar mai tii la ea, ufff. Stii ce as face eu? M-as urca intr-un autobuz si m-as duce s-o caut acolo unde sta. (evident daca ai o zi libera, ceva) Atunci cand te va vedea la ea nu ar avea cum sa te refuze, doar ai ajuns pana acolo, nu? In rest nu stiu ce ai putea face.Incearca s-o indupleci cumva daca nu vrea sa va intalniti si daca nu poti s-o intalnesti acasa la ea.
Poate, zic "Poate" mai tine la tine, incearca, nu ai ce sa pierzi mai mult decat ai pierdut deja, nu?

Partea aceea, cu alt baiat in viata ei, tot ce este posibil.Ar putea sa fie si acesta un motiv pentru care nu ar vrea sa se impace cu tine. De aceea ar trebui sa faci ultimul pas acum, daca nu te intalnesti cu ea cumva atunci mai mult ca sigur ceea ce simtiti voi unul pentru celalalt va disparea si ea va gasi pe altul.Se va termina trist... daca a gasit pe cineva, insa eu nu cred ca si-a revenit atat de repede. Marea majoritate a fetelor au nevoie de un timp de reculegere dupa ce ies dintr-o relatie.Asa cred eu...
Nu o cred din aceea care se duce de la unul la altul imediat, fara pauza, nu este acel tip de persoana, hai sa-i zicem "usuratica". Eu cred ca este doar coplesita de emotii, atata tot, poate prea coplesita si incapatanata ca sa te asculte macar.