| Elyiela a întrebat:

Buna, TPU, am o problema. Mama a plecat sa lucreze in strainatate fiindca avem datorii mari, in fine. Nu prea a avut de ales.
Ideea e ca eu am fost selectata sa particip la Erasmus+ cu inca 15 colegi din clasa, iar plecarea e pe 21 octombrie si mama se intoarce undeva prin noiembrie. Am nevoie de acordul ei ca sa plec din tara, asa ni s-a zis la scoala, plus ca ar fi trebuit sa fie prezenta in septembrie ca sa imi semneze contractul de plecare. Doar ea este reprezentatul meu legal. Ce ma fac? Chiar vreau sa merg, e o oportunitate mare, primesc diploma si bani! Cum as putea sa obtin acordul ei daca ea nu este in Romania?
Va rog, spuneti-mi toate posibilele solutiile la care va ganditi

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie sa iti dea procura.Eu stiam ca parca se face la consulat sau ceva de genul.Parca trebuie si tradusa.Contractul cred ca trebuie sa i-l trimiti tu(daca poti face rost de el) sa il semneze si sa ti-l trimita dumneaei inapoi.

| Elyiela explică (pentru Nirvanaaa):

Deci se poate si fara sa vina in tara?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Elyiela):

Eu stiam ca da, dar e mai complicat.Ideal ar fi fost sa poate veni in tara ca sa rezolve.