| xgd a întrebat:

Buna TPU ...Am o problema, si inca una destul de mare. In ultima vreme increderea mea in fortele proprii a scazut drastic. La scoala mi s-a spus ca nu mai sunt la fel de buna ca la inceput [ desi invat exact la fel de mult]. Cand mi-am cunoscut cea mai buna prietena, zilnic imi scriau multi baieti si multa lume ma complimenta. Acum, lucrrile stau fix invers: pe prietena mea o abordeaza baieti la tot pasul, iar pe mine nici dracul [ scuzati expresia].Ce as putea face sa-mi recapat accea putere interioara si acea stralucire? Please help...

Răspuns Câştigător
| վፀiፀፀ a răspuns:

Bună! Ai putea începe prin a te gândii ce ai schimbat la felul în care ești și în care te comporți. Nu are rost să te strezezi din acest motiv deoarece în loc să-ți faci un bine vei ajunge să-i îndepărtezi pe toți din jurul tău. Toți trecem prin perioade mai proaste iar dacă vei ajunge să te stresezi prea mult din cauza aceasta îți vei pierde de tot încrederea în tine, ți-o spun din experiența deoarece am mers la foarte mulți psihologi din cauza că îmi pierdusem toată încrederea în mine.
Sfatul meu este să faci ceea ce-ți place și să nu te compari cu prietena ta. Fii mai sigură pe tine fiindcă dacă tu o să fii sigură pe tine și te vei considera frumoasă și atrăgătoare așa va fi!
p.s: Știu că e greu dar încearcă! Privește-te mai mult în oglindă și spune-ți că ești frumoasă și la fel de deșteapta ca întotdeauna!

Succes! :*

| xgd explică (pentru վፀiፀፀ):

Eu asta fac si chiar cand ma uit in oglinda simt ca sunt mai frumoasa decat toate fetele de la scoala, dar...cand intru intr-un colectiv, dispare toata energia aceea si ma simt din nou urata si proasta, nu mai vorbesc...pe cand ele stiu mereu sa se bage in seama pe langa baietii pe care ii plac.

| վፀiፀፀ a răspuns (pentru xgd):

Crede-mă, așa am pățit și eu și, tot gândindu-mă așa am intrat în depresie ceea ce mi-a făcut mai rău. Nu te mai compara cu alte fete, nu toate suntem la fel fiecare este cu stilul ei și cu caracterul ei. Nu te stresa că nu ți-e rușine să te bagi în seamă cu un băiat sau chestii de genul, mai întâi gândește-te cum să faci să te simți tu bine și după ai timp să vorbești cu ce băieți vrei. Adu-ți aminte oriunde ai fii că ești specială și cea mai puternică, nu uita să zâmbești! :*

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Hei, consider ca mai degraba te-ar ajuta un psiholog in sensul asta. Incearca sa discuti cu cel al scolii sau chiar sa vorbesti cu ai tai sa cauti unul in particular. Pari a avea nevoie de ajutor mai profesional, nu doar sfaturi de pe TPU.