| MestecGuma a întrebat:

Am si eu 2 intrebati legate de facultati. La limbi straine pot opta pt spaniola-italiana?
Si la jurnalism pot scapa un pic de engleza? Pot opta pt alta limba?
Funda

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. Depinde de facultate...

Spre exemplu, la U.B.B. Cluj-Napoca POŢI "opta pentru spaniola-italiana" deoarece ai specializările :
"Specializarea : LIMBA ŞI LITERATURA ITALIANĂ

LIMBA ŞI LITERATURA ROMâNĂ SAU LIMBA ŞI LITERATURA MAGHIARĂ SAU O LIMBĂ ŞI LITERATURĂ MODERNĂ SAU LIMBA LATINĂ SAU LIMBa GREACĂ VECHE SAU LIMBa EBRAICĂ sau LITERATURĂ UNIVERSALĂ ŞI COMPARATĂ, (3 ani, cu frecvenţă)
linia de studiu română

Specializarea : LIMBA ŞI LITERATURA spaniolă

LIMBA ŞI LITERATURA ROMâNĂ SAU LIMBA ŞI LITERATURA MAGHIARĂ SAU O LIMBĂ ŞI LITERATURĂ MODERNĂ SAU LIMBA LATINĂ SAU LIMBa GREACĂ VECHE SAU LIMBa EBRAICĂ sau LITERATURĂ UNIVERSALĂ ŞI COMPARATĂ, (3 ani, cu frecvenţă)
linia de studiu română
Criterii de selecţie pentru domeniul Limbă şi Literatură
La specializările cu numărul curent 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, criteriile de selecție sunt:

Probă scrisă la limba străină cu durata 90 de minute pondere 50% în media de admitere
Media la examenul de bacalaureat – pondere 50% în media de admitere" - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/litere/

2. Tot la U.B.B. Cluj-Napoca, la Comunicare/CRP se face doar Limba Engleză - bănuiesc că şi la Jurnalism se face aceeaşi limbă :D

Vezi alte detalii la linkul :
http://fspac.ubbcluj.ro/comunicare/fise-discipline/

http://fspac.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/2014/10/JURNALISM_Romana.pdf

Deci, NU cred că poţi "scăpa" de Engleză :(

Toate cele bune!

| MestecGuma explică (pentru bursuc001):

Nu am nevoie de Cluj. Sunt din Bucuresti

| bursuc001 a răspuns (pentru MestecGuma):

Mda, şi ar fi trebuit să GHICIM? rolling on the floor

Dacă n-ai precizat de la început, acum îl întrebi pe "unchiul" Google big grin