| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU, am si eu nevoie de niste sfaturi, azi la ora de sport un coleg de la clasa a6-a eu fiind a8-a a inceput sa se ia de colegii mei cu tupeu. El ii impingea si ameninta, bineinteles ca au fost calculati si nu au vrut sa ii bage o dreapta si pe urma m-a luat pe mine, dupa ce ne-a facut drogati, betivi, jegosi si in toate felurile pe toti 3 m-am enervat si l-am injurat la loc si i-am spus ca daca nu se potoleste il bat, moment in care a inceput sa planga. A scos telefonul si a sunat-o pe ma-sa sa vina, pana cand a venit ma-sa(cam vreo 5-10 min) asta a pus mana pe un bolovan si a amenintat incontinuu (ca se lasa cu sange) ca ne sparge capul si ne omoara pe toti, acela era momentul cand ma enervasem maxim dar avea bolovanul in mana si nu puteam sa ii fac nimic ca la cat de cretin era imi spargea capul. Apare si ma-sa cu tupeu pe ea la fel ca baiatul, fi-so ne adreseaza injuraturi de fata cu ma-sa si cu profesorul de sport care a fost martor la tot incidentul si pe langa fi-so care ne injura ne mai facea si ma-sa in toate felurile, ne-a pus proful de sport sa dam mana si sa ne impacam cu el. Nu vrea sa dea mana cu mine si ma ameninta cand va veni tac-so ne va bate pe toti, de nervi am plecat de acolo si m-am dus sa imi aprind o tigara. La iesirea dupa terenul de sport, acolo unde mai eram inca cu 5-6 colegi de la mine din clasa si cand iese ma-sa ne zice ca daca mai aude ca ne luam odata de el ne zboara creierii si ne-a zis ca ne educa ea cu bataia si multe alte chestii, moment in care i-am spus ca degeaba are varsta care o are si e o nesimtita. Moment in care a spus ca maine dupa scoala ma asteapta ea cu tac-so si cu fi-so sa ma bata pe mine si intrebarea e eu acum ce sa fac? Sa ii iau la bataie sau sa stau cuminte? Efectiv as vrea sa il bat pe fi-so ala tupeist si sa ii dau o dreapta lu ma-sa voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Trixt3r a răspuns:

Bataile nu rezolva probleme. Oricand te mai ameninta, scoate telefonul si filmeaza, apoi duci la diriginte sau la director, daca filmezi si parintii cand te ameninta, mergi fain frumos la politie.
Poti ruga un profesor sa te conduca pana la autobuz dupa scoala, ii explici care este treaba si cu siguranta te ajuta.
Un pump iti poate schimba viata, daca isi pierde echilibru si se loveste la cap cand cade. Invata de acum si nu fi bizon.

4 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Eu zic sa incerci sa fii tu calm si sa ii ignori si pe tasu si pe el si pe mamasa, si sa iti vezi de ale tale. Daca vin si te injura tu sa nu reactionezi cu nimic, pur si simplu sa te gandesti la pasarele si sa fii mut si ai sa vezi cum se va termina conflictul daca nu dai si tu apa la moara. Si nici tu nu te vei mai enerva si ei se vor calma, si se va stinge conflictul.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca incidentul s-a petercut la scoala este de datoria profesoruluid e sport si a diriginetlui vostru, sau directorului scolii sa ai masuri asupraa cestui copil huligan.

Eu te sfatuiesc sa nu bati pe nimeni, ca s-ar putea sa ai nota scazuta la purtare, taman acum cand ai mai multa nevoie de ea, pentru admiterea la liceu si sa mai lasi aerele astea de tupeist, cand tu insuti esti doar un copilas de 14-15anisori, fiindca violenta si tupeul nu-ti vor aduce nimic bun in viata, dimpotriva!

| 1997onur a răspuns:

Evităle îți faci probleme din cauza lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inteleg ca te simti frustrat datorita situatiei dar nu iti recomand sa reactionezi la violență cu violență.
Dupa cum probabil stii, violența naste violență iar daca tu il vei bate pe acel coleg, acela ti-o poate plati la randul lui cu aceeasi moneda.
Cel mai indicat este ori sa-i spui dirigintelui ori directorului scolii de situatie iar ei vor stii sa ia masurile corecte.