| EMYnescu a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare, am vorbit cu o persoana dupa mercador.ro sa facem un schimb el avand o camera video iar eu un playstation2. Cum sa facem schimbul fara sa imi iau teapa?

Răspuns Câştigător
| abyssaria a răspuns:

Daca ti se trimite prin posta nu ai nici o garantie. Si eu am incercat sa fac o astfel de tranzactie si-am sunat chiar si la diferiti curieri si mi s-a raspuns ca pachetul se deschide doar dupa plata. Singura cale de apel in cazul in care ti s-a datvreo teapa, este politia...
Daca chiar vrei sa cumperi acel produs, poti sa te interesezi la niste fireme de curierat care sunt mai serioasa si care au acea optiune prin care vanzatorul este obligat sa impacheteze acel obiect in fata curierului si sa se faca un procesverbal in urma acestui lucru.

7 răspunsuri:
| Myr3ll1994 a răspuns:

Cel mai bine ar fi s-a va intalniti intr-un loc stabilit de voi doi. Asa este cel mai sigur ca nu o sa-ti iei teapa.

| EMYnescu explică (pentru Myr3ll1994):

Sunt cel putin 200km intre noi! Cine parcurge atata drum pentru un schimb? Cu bani de pe carburant iti cumperi altu nou!

| abyssaria a răspuns:

Cel mai sigur mod de-a face astfel detranzactii este sa te duci personal savezi acel obiect si sa-l testezi inainte de a-l cumpara ( sau ia cineva cu tine daca nu te pricepi sa-l testezi)

| EMYnescu explică (pentru abyssaria):

Ma pricep foarte bine dar cine merge atata drum pentru un schimb? Eu ma gandeam la o metoda mai usoara prin posta!

| EMYnescu explică (pentru abyssaria):

Si care ar fi acele firme de curierat mai serioase?

| abyssaria a răspuns (pentru EMYnescu):

Stiu de fan curier ca avea o astfel de optiune precum si urgentcurier si cei de la Atlassib. Suna-i si intreaba-i care este politica lor de transport sau daca exista o optiune pe care sa o poti pune ca expeditorul sa accepte deschiderea coletului la destinatie inainte de plata ( vezi ca la astfel de optiuni este posibil sa mai platesti ceva in plus fata de transport)

| abyssaria a răspuns (pentru EMYnescu):

Daca ti se trimite prin posta nu ai nici o garantie. Si eu am incercat sa fac o astfel de tranzactie si-am sunat chiar si la diferiti curieri si mi s-a raspuns ca pachetul se deschide doar dupa plata. Singura cale de apel in cazul in care ti s-a datvreo teapa, este politia...
Daca chiar vrei sa cumperi acel produs, poti sa te interesezi la niste fireme de curierat care sunt mai serioasa si care au acea optiune prin care vanzatorul este obligat sa impacheteze acel obiect in fata curierului si sa se faca un procesverbal in urma acestui lucru.

| jonsnow22 a răspuns:

Ia numerele unuia care mi-a dat teapa:0760147061 / 0765186504