| CastiCuMicrofon a întrebat:

Am si eu o intrebare... cine ma poate ajuta?
Sunt in clasa a IX-a la liceu si am nevoie de niste sfaturi ca sa nu se ia nimeni de mine ( sa nu rada sau sa nu isi bata joc de mine)
Am note bune si nu vreau sa chiulesc, sa fumez sau sa beau.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| վፀiፀፀ a răspuns:

Heii`. Daca va rade cineva de tine e problema lui iar daca se ia de tine nu lasa capu in jos ascultand tot ce iti zice. Impotriveste-te. Nu toti suntem la fel si fiecare face ce vrea si cum vrea. Si nu trebuie sa chiulesti, sa bei sau sa fumezi doar ca sa pari cineva in grupul tau. Daca cineva iti da o tigara si zice '' Fumeaza'' il poti foarte usor refuza, si mai bine nu incerca ca dintr-o prostie de asta nu te mai poti lasa, proprie experienta.

Bafta!

4 răspunsuri:
| user1234554321 a răspuns:

Fi si uh un pic altfel
sti liceul te schimba
fi tare in gura si mult curaj

| djacido a răspuns:

Eu sincer beau si fumez la scoala, nu peste masura, o doza sau doua.De chiulit nu pot sa fac asta pentru ca la 40 de absente ma exmatriculeaza.
Ceea ce vreau sa spun este ca peste ani o sa iti aduci aminte de momentele cand chiuleai si stateai cu prietenii la o doza de bere.Nu vreau sa te influentez sa faci ceea ce fac eu, dar cateva chiuluri nu strica, iar o doza de bere nu face rau nimanui.
Asta nu este un sfat, este o parere.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonnymous a răspuns:

Poarta-te normal, nu intra in vreun anturaj prost, incearca sa fii politicos si amabil cu toata lumea si lucrurile o sa mearga de la sine.
Si daca totusi cineva se ia de tine, nu-i spune dirigintei, pentru ca o sa fii considerat un paracios si lucrurile o sa se intoarca impotriva ta (ma refer daca este vorba doar de tachinari, daca se ajunge in vreun punct cat de cat violent, va trebui sa vorbesti cu diriginta sau cu unul dintre profesori).