| kopotoru a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare urgenta

Deci am 18 ani (baiat) si azi m-am certat cu parintii si am dat cu cutitul in masa si Mama l-a sunat pe unchiumio, care a venit si m-a batut cu pumnii si picioarele, iar dupa a zis ca de sun la politie ma da afara din casa si ca el cunoaste toti politistii din oras si ce zice el politia il aproba, il urasc... a zis cand ma mai cert cu parintii numa telefon ii da si vine iar si ma bate cu pumnii si picioarele... Daca imi puteti da o solutie va rog vreau sa apelez la politie dar nu stiu are rost? nu cred ca are voie sa ma bata

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ti-a luat telefonul e clar ca nu spune adevarul in legatura cu Politia. Se teme.
Asa ca ii poti face reclamatie.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Ma,dar tac-tu unde e?

| kopotoru explică (pentru SergiuBoss11):

Din pacate eu am crescut fara tata, stau cu mama si cu bunicumio. A zis ca de fiecare data cand il suna ca le comentez ceva vine si ma bate... ca el cunoaste politisti si nu i face nimic, si ma da afara din casa. Dupa ce m-a batut i-am zis ca de mai da odata in mine sun la politie, si a mai venit si m-a lovit iar si a zis SUNA MA CE FACI? mi-a luat telefonul

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru kopotoru):

Ma,frate,e viata ta,dar trebuie sa iei o decizie. daca suni la politie,in cel mai rau caz ii da o amenda si vine si te bate iar si mai cu foc.
daca pleci capul iar nu e bine, te va batjocori mereu
daca fugi de acasa n-ai unde sa te duci.
daca pleci capul si inveti bine la scoala asteptand momentul oportun sa scapi si sa-ti iei lumea in cap ar fi o solutie buna, dar trebuie sa suporti
daca ii omori, faci ani de puscarie, dar macar ti-ai infaptuit dreptatea.nu fa asta
daca te duci la o sala de box si inveti sa bati si ii rupi capul mai apoi asta suna bine.sa-i bati si pe unchiul tau si pe mama ta care te privea in timp ce erai batut.

| kopotoru explică (pentru SergiuBoss11):

Cred totusi ca o sa apelez la politie, nu se poate sa fiu umilit asa si Mama si Bunicu au stat sa se uite, doar pentru ca m-am certat cu ei si am infipt cutitul in masa de nervi, Vreau sa se faca dreptate, daca politia nu face imi fac eu, mai mult de 30 de ani de inchisoare nu fac, si de o fac fara sa gaseasca cadavrele si nu recunosc nimic fac 9 maxim

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru kopotoru):

Mai putin de 9 ani, dar ti-ar placea sa dormi 9 ani cu spatele la perete?

| kopotoru explică (pentru SergiuBoss11):

Nu, Nu mi-ar placea, dar vreau sa se faca dreptate, pentru bataie doar o amenda primeste atat?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru kopotoru):

Nici aia nu stiu sigur daca o primeste.eu zic sa te culci ca esti furios acum si decizi maine ce e de facut cu mintea limpede.omul cand e furios actioneaza pripit, acest lucru fiind in defavoarea sa.deci faci ca mine si te culci?

| kopotoru explică (pentru SergiuBoss11):

Cred ca o sa fac cum zici tu, pana acum am fost prieten bun cu el ieseam impreuna la restaurant la un pescuit duminica, Si eu am fost de vina ca am amenintat.

| guest244 a răspuns:

Are rost! Da, eu cred ca ar trebui sa apelezi la politie sau, daca nu, pleca de casa o saptamana si, o sa se sperie si nu o sa mai faca ce au facut...

| serbanpetre a răspuns:

Intr-adevar nu are voie sa te bata dar faptul ca tu la un exces de furie ai avut intentia de a lua cutitul de pe masa este un lucru foarte grav. Ideal este sa incercati sa va rezolvati problemele pe cale amiabila fara sa fie necesar sa intervina o alta persoana. Comunicarea este solutia oricarui conflict. Cauta si vezi ce este termenul 'empatie' deoarece te va ajuta sa vezi o problema din perspectiva unor mai multor persoane.

| EDMviolin a răspuns:

Esti major si ai fost batut de un alt adult,iti recomand sa depui o plangere la politie pentru ca nu e normal. Astfel de comportamente nu trebuie incurajate,trebuie sa rezolvati probleme cu calm,discutand. Tocmai de aceea ti-as recomanda sa fii calm cu oamenii din jur, STIU ca e greu, si mie mi-e greu uneori, dar crede-ma, pacea e mereu solutia.
Sper sa treci peste asta cu usurinta...
Numai bine!