| blackheart26 a întrebat:

Am și eu o problema, curând am început liceul, fiind boboaca am profesori noi și colegi noi! Numai ca eu mă integrez greu intr-un colectiv, și nu sunt așa de apropiată de fetele de la mine din clasa, ne dam comentarii frumoase pe Instagram dar atât. Noi învățam la liceul sportiv și facem atletism, eu nu sunt la performață ca ele deci nu vin tot timpul la antrenamente, pe chestia asta am fost judecată ca de ce nu vin ca ele, sunt foarte timida și nu prea le zic înapoi, credeam ca mă am bine cu o fata dar m-am înșelat, so astăzi am avut antrenament de dimineața iar parca toată lumea se uita ciudat la mine de când am ajuns acolo, ok, nu am zis nimic și mi-am continuat încălzirea, bun vine proful ne da de făcut ce aveam, pe la sfârșitul orei cred o fata de clasa a-10-a mă întrebase "Mai poți sa fugi?" La care eu "Da" iar ea către o colega de a mea "Ce proasta" deci nu aveți idee cât de prost m-am simțit, am fugit direct pe usa fără sa mai zic nimic! Nu stiu ce sa fac sa scap de timiditatea asta, nu vreau ca și fetele de la mine din clasa sa fie ca aia, ce sfat îmi dați? :’(

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este ok, nu te stresa. Sa o luam usor. In primul rand, iti multumesc eu ca persoana, pentru faptul ca nu incerci sa faci ca ele, ca constientizezi si ca esti asa.
In al doilea rand, trebuie sa intelegi ca acelea sunt doar pareri si atat. Este o conceptie a lor, despre tine. Indiferent ce zic si tu stii ca nu este asa, nu ar trebui sa te afecteze. Era si o poveste candva despre ce credeau ceilalti despre o persoana, iar ea si-a pastrat calmul si nu a incercat sa le schimbe parerea fix acelor persoane ca... nu are rost sa faca asta. Dar nu are rost sa dezvolt mai mult ideea asta, doar daca vrei big grin
Daca cineva iti spune ca esti intr-un fel si te superi... cand iti spune cineva ca esti altfel, te simti bine? Uite, iti zic eu ca esti perfecta asa cum esti. Sper ca te simti o idee mai bine acum.

Cum sa scapi de timiditate... pai pentru inceput considera ca orice persoana de pe Pamant iti este egala. Vorbesti cu ei ca si cand este normal, ca si cand parerea lor nu conteaza (si nu conteaza). Parerea cuiva care zice faza cu "proasta" chiar nu ar trebui sa conteze. A zis asta, trebuia sa nu iti pese. Lasa-le sa vorbeasca. Nu le arata ca esti slaba. Nu conteaza ce zic, da-le incolo. Si stii si tu asta. Pur si simplu stai ferma pe pozitie, fii puternica. Potu sa faci absolut tot ce iti propui sa faci.

Exercitiul este cheia, a trebuit sa treci prin ce ai trecut, pentru a te face mai puternica si sa stii cum sunt alte persoane. Adica gandeste-te putin, daca nu de aia, atunci care ar fi un alt motiv?
Daca treci prin astfel de lucruri o sa vezi ca o sa fie mai bine dupa. Altfel... nu prea are cum.

Nu stiu cum as putea sa te ajut mai mult. Sper ca te simti mai bine si ca intelegi ca o sa fie totul bine atat timp cat adopti o atitudine pozitiva fata de lucruri. Lasa-le sa vorbeasca.

O zi frumoasa in continuare si bafta la scoala.

| blackheart26 explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc foarte mult! Mă ajuta enorm sfatul tău!

| DoarBogdan a răspuns (pentru blackheart26):

Daca te ajuta, poate e doar de moment. Sper sa nu.

O sa mai fie astfel de momente, te asigur. Si o sa iti pui tot aceste intrebari. Conteaza cum treci de fiecare. Stiu ca poti happy sper sa te ajute asta mereu.

Numai bine!

Răspuns Apreciat de Editori
| monica9284 a răspuns:

Hei! As putea sa ti dau niste sfaturi despre timiditatea ta, pentru ca si eu cand eram boboc eram destul de timida. Oricum cu cat înaintezi in liceu o sa-ti dai seama ca nu prea conteaza cum te vad alte persoane atata timp cat tu ai o impresie buna despre tine.Incearca macar o data pe săptămână sa te uiti in oglinda si sa reflectezi putin asupra ta, la ce nivel ești, cat de frumoasa esti si cum sa faci sa-ti dai boost in proria persoana.Despre prietenie este destul de simplu, de abia ce a inceput scoala deci e greu sa-ti faci prieteni dar sigur o sa gasesti o fata cu care sa legi o prietenie.Mai ai o gramada de timp.Cei de a 10 a la anul nu o sa-i mai vezi deci sa nu-ti faci griji de ce zic, pentru ca si de mine se luau de cum ma imbrac si ele in general doar se cred smechere ca sunt cu un an mai mare, tu ești boboc etc. Jignirile nu le lua in seama ca sunt total irelevante si cu siguranta tu nu esti proasta cum iti zic alea, tu stii cum esti nu ceilalti.Incearca si sa te uiti putin cu nasul pe sus la ele si sa le arati ca ai o anumita incredere.Eu te sfatuiesc sa lasi timpul sa-si faca treaba si sa vezi ca o sa-ti faci prieteniwinking si frumos profil! Nu prea stiu ce prostii am scris pe aici ca nu mai stau sa corectez dar in general doar ai incredere in tine

| blackheart26 explică (pentru monica9284):

Mulțumesc tare mult! O sa țin cont de sfatul tău!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să faci zilnic meditație cu mantra. Curaj și încredere în mine.

| RazvanC28 a răspuns:

Bunaaa! Incearca sa nu mai pui la suflet tot ce spun cate unii, Daca pui, ei vor observa si vor continua sa te tachineze. Incearca sa te imprietenesti cu fete mai serioase si usor, usor vei trece peste asta! Si cel mai important: CAPUL SUS!