| Giulia97Anna a întrebat:

Am si eu o problema.Eu sunt de firea mea mai timida, dar in anumite situatii aceasta timiditate dispare.De exemplu am niste colege/colegi care ma enerveaza in clasa si eu incep sa ma cert cu ei si sa tip,si toti se uita la mine foarte mirati, pentru. ca ei ma credeau timida si calma, dar cand ma enervez nu mai sunt asa. Oricum eu as vrea sa scap de timiditate total.Am incercat, dar am avut numai esecuri si pe deasupra m-am mai facut si de ras in fata oamenilor.Nu vreau raspunsuri gen"fii mai indrazneata, tupeista" pentru. ca nu ma ajuta deloc.Eu nu am fost timida de la inceput. Timiditatea mea cred ca a aparut cand am inceput scoala( ciclul primar).Am avut o invatatoare foarte severa, dar nu cred ca ea este cauza.Eu am avut si am o mama foarte severa.Eu am invatat mereu foarte bine,numai ca eram timida, si lucrul acesta nu-i placea mamei mele. Zicea ca o fac mereu de rusine, si venea mereu la scoala si vorbea cu invatatoarea si ma mustra in fata clasei, doar pentru simplul fapt ca eram timida.In clasa a cincea a fost sedinta cu parintii,a venit si mama mea si aveam note foarte bune,eram in clasa pe locul al doilea la invatatura,si aveam si bursa de merit(suma in bani).Dar nu, pentru. mama mea tot ce a contat era ca eu eram timida, va spun sincer ce a urmat dupa sedinta cu parintii.Eu am venit acasa,si mama mea a venit pe hol cu un bat si m-a batut (bine,nu m-a batut tare, nu mi-a ramas semne), si dupa m-a tarat pana in camera mea si mi-a tinut o morala pe care nu o voi uita niciodata.Cred ca am plans ore intregi.Ma certa si inca ma cearta pentru. nimicuri si pe mine si pe sora mea. Odata am dat drumul perusului surorii mele in balcon sa zboare, si ea s-a enervat si a inceput sa tipe la mine si sa ma traga de par pentru. ca ea are treaba si ca nu are timp sa-l prinda si sa-l bage in colovie.Inca nu am uitat cum in acelasi timp ma tragea de par si tipa uitandu-se fix la mine.S-au odata, imi explica un exercitiu si eu eram atenta, insa mi-a cazut capacul de la stilou si m-am aplecat sa-l i-au si ea m-a luat de par si a tipat cum ca nu sunt atenta s-au ceva de genul.Si mama mea era timida cand era mica,se pare ca avem ceva in comun,dar atunci de ce nu ma intelege, macar putin?! Cam atat am avut de spus, va multumesc din suflet celor care si-au pierdut cateva minute din viata lor sa citeasca ce am scris eu.Si imi pare rau daca am facut greseli de gramatica.Deci intrebarea mea este, cum pot face sa scap de timiditate?

Răspuns Câştigător
| gingergirl1 a răspuns:

Hmm ....imi pare rau pentru tine! Se vede ca suferi pentru comportamentul mamei tale! In clasele mai mici eram si eu... timida, ca sa spun asa, adica na'in a 5a profi noi, colegi noi, si etc! Dar si in clasele primare eram asa, imi era rusine si preferam sa stau in banca mea.Acum pot sa zic ca nu mai sunt asa laughing Sti vorba aia laughing "Ce-i ce nu ma cunosc cred ca sunt timida,ce-i ce ma cunosc si-ar dori sa fiu laughing" asa sunt eu
Asa am si eu o problema,ma tot cert cu tata ca imi zice mereu ca eu nu discut cu el,ca sunt muta si a.s.m.d dar cand era mic era la fel ca mine laughing nici el nu vorbea cu ai lui deci nu inteleg de ce zice de mine...
Sti cum am inceput eu sa nu "mai fiu timida"? Am inceput sa am mai multa incredere in mine,sa socializez cu altii, adica ce e asa de rau? Incepusem sa ies cu altii, sa cunosc mai multa lume, cand eram mica imi era frica sa ies de pe stada mea, acum umblu tot cartierul laughing de cand mi-am facut prieten love struck
Deci asta te sfatuiesc si pe tine! Ai incredere in tine si fi o fire pozitiva si mai sociabila...happy

| Giulia97Anna explică (pentru gingergirl1):

In sfarsit cineva care ma intelege happy

10 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Parerea mea e ca mama ta e de vina pentru timiditatea ta... totusi cu timpul vei vedea ca timiditatea dispare

| Giulia97Anna explică (pentru Narcis2007):

As vrea sa vina cat mai rapid acea zi!

| AtateaConditii a răspuns:

Daca timiditatea ta dispare cand te enervezi atunci e bine. In rest daca esti timida nu are nimic, daca te deranjeaza ceva sigur vei riposta pentru ca te enerveaza. Si mama ta cred ca e stresata rau saraca de face asa cu tine. Spune-i la tatal tau sa o mai linisteasca. Sigur ii lipseste ceva.

| Giulia97Anna explică (pentru AtateaConditii):

Nu vreau sa par rea sau nu stiu cum, dar tu nu-i zici mamei mele ca ii lipseste ceva! Da? E mama mea si o iubesc asa cum e!

| AtateaConditii a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Da, nu am zis sa nu o iubesti daca e asa cum e. Dar eu tot cred ca ii lipseste ceva..Sau poate asa e firea ei? Asa se comporta si cu ceilalti sau doar cu tine?

| Giulia97Anna explică (pentru AtateaConditii):

Pai cam cu toti cei din familie.

| dorin1990 a răspuns:

Daca toate metodele pe care le-ai enumarat mai sus nu au avut succes ai putea consulta un pshiholog, ai zis sa nu incepem cu sfaturi gen sa fi mai tupeista dar altceva ce am putea zice, din punctul meu de vedere ai putea fi tu insuti si asa timida iar cine te iubeste te va aprecia asa cum esti

| Giulia97Anna explică (pentru dorin1990):

Multumesc pentru. raspuns.Eu am noroc ca fata de alte persoane timide, eu am prieteni, nu multi, dar totusi sunt prieteni adevarati fata de cei falsi.

| AlexaOzzy a răspuns:

Si pe mine ma face tata proasta cam din... nimic, dar incearca sa te impui in fata ei, macar sa joci teatru si asa ii demontrezi ca nu esti timidawinking Si mergi la un pshiholog