| prietenul001 a întrebat:

am si eu o rugaminte la voi (cei peste 15 ani) am o prietena foarte buna vorbesc orce cu ea si sintem sa spun asa apropiati dar nu stiu cum sa-i cer prietenia ei, imi spuneti voi cum? ce sa-i zic? cum sa incep? ce sa o intreb? vreau sa stiu absolut totul...

Răspuns Câştigător
| BlackEyedGirl a răspuns:

In primul rand fii sigur ca nu are prieten/ nu ii place de altcineva. In al doilea rand s-ar putea sa nu vrea sa fiti decat amici, pentru ca daca veti fi impreuna si va veti certa, sunt sanse mari sa va departati de toti e pacat sa distrugeti o prietenie asa stransa cum ai zis tu. Daca stii sigur ca si ea te place sau vrea sa fiti impreuna, atunci incepe prin a-i spune ca de la un timp a inceput sa iti placa de ea, ca ati inceput sa va apropiati, si daca reactia ei e una buna, care iti da de inteles ca simte acelasi lucru, ii ceri prietenia si gata. Nu e asa complicat. Singurul lucru de care ar trebui sa te temi este sa nu va stricati prietenia, iti spun din propria experienta. :*

3 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Daca sunteti in zona prieteniei, nu e bine, dar depinde de persoane. Propune-i sa fiti mai mult decat atat, cu toate ca s-ar putea ca ea sa te vada doar ca un prieten, nu mai mult, dar daca nu incerci nu ai de unde sa stii.
Ar trebui sa o tachinezi, sa fii si mai rau cu ea uneori chiar nesimtit, sa ii spui tot ce gandesti, chiar si atunci cand o deranjeaza, sa razi de ea uneori, sa faci misto pe seama ei asa ii starnesti atractie, prin tatonari.

| Aleqa a răspuns:

Pai, fi atent...
Chestia e ca trebuie sa continui sa vorbesti cu ea, chiar mai mult ca de obicei. Cunoaste-o mai bine, ca sa vezi cine e ea.
Spune-i si tu lucruri despre tine... Apoi, spune-i incetisor la ureche ca o placi si ai vrea sa fi-ti impreuna.
Bafta cu ea, ai sa vezi ca totul ca fi ok.

| neutrino a răspuns:

Mai intai, verifica daca are sau nu de dat prietenie. Dupa aceea o intrebi, ca la piata, cu cat da prietenia.