| UnCopilMicuts a întrebat:

Anul asta am dat bacul. Am picat cu 5 si cateva sutimi. Am luat la toate cele trei materii 5. 5 si cateva sutimi la una si la celelalte doua 5 fix. Vreau sa spun ca am facut contestatie la toate trei poate ajung la media 6. Ce spuneti? as avea sanse? Eu nu am facut pregatire la nimic deloc. Totusi imi doresc enorm sa imi mareasca la contestatii sa nu stau iar in stres pana in toamna. Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Multumesc

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mai bine pui mâna și înveți cât de cât ceva și iei sigur. Ce rost are să ai un bac luat cu 6 mai mult din milă, dacă ai reușit fără pregătire să iei peste 5?
Hai, fă un mic efort, că poți!

| UnCopilMicuts explică (pentru mihai69):

Nu vreau mai mult de 6. Nu vreau o nota mare. macar sa ajung la 6...acum daca se poate asta. :-( Nu vreau sa dau iar, daca ar fi sa aleg la ceva dintre ele ar trebui sa iau 8 sa imi iasa 6 la toate. Ma oftic ca ma uit la altii ca sunt fericiti ca au luat iar eu...sunt dezamagita complet. Acum cu D.zeu inainte, tot raul spre bine poate ma va ridica cu cate un punct la toate sa iau 6 ala. La cat am stat in stres

| mihai69 a răspuns (pentru UnCopilMicuts):

Din câte știu, nota se modifică doar dacă între evaluarea inițială și cea de după contestație e o diferență mai mare de două puncte. Chiar crezi că ai șanse să găsească vreun profesor o diferență așa mare?

| UnCopilMicuts explică (pentru mihai69):

Depinde de profesorul care corecteaza... sper sa pice pe mana unor profesori mai indulgenti. sa nu corecteze exact la sange....La romana mai am nevoie de cateva sutimi sa iau 6. la matematica sigur am facut mai mult de nota pe care am primit-o. iar la geografie nu mai stiu. Macar cate un punct la toate daca primesc. Alti colegi au luat 6 cu pregatire facuta. eu nu am facut pregatire si am luat 5 la toate..si ma asteptam la mai mult. Nu am nevoie de o nota mare, decat de o nota "reusita". la cat stres am stat in perioada bacului. Nu vreau sa repet din nou pana in toamna. Am incredere poate o fi bine. N.am ce pierde.

| Cosmin86 a răspuns (pentru UnCopilMicuts):

"Nu vreau mai mult de 6. ", si ce faci cu un amarat de 6?

Eu daca as fi luat sub 9, nu mai ieseam din casa de rusine...ce sa zic de 6.

| AlecCusca a răspuns:

Ori inveti or il pici tu alegi

| AlecCusca a răspuns:

Sincer nu meriti sa il iei daca n ai invatat