| anonim_4396 a întrebat:

Ar putea un adolescent de 16-17 ani cu probleme destul de grave(depresie,anxietate, fobie socială) să se intregreze la liceu? Ar putea el să devină ca toți ceilalți colegi ai lui? Ar putea să ia note pe măsură ca majoritatea colegilor lui? Chiar dacă lui îi este frică să ridice măna la obiectul lui preferat și chiar dacă el învață la perfecție toate lecțiile din caiet, dar atunci cănd profesoara îl pune să zică lecția el nu spune nimic de teama de a vorbi și de a nu se face de răs? Acord funda celui mai inteligent răspuns!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O intrebare similara am pus si eu acum ceva timp pe care am facut-o anonima, si mi-am dat raspunsul singur. Care-i raspunsul optim? Nici nu trebuie sa fii ca ceilalti, nici nu trebuie sa te integrezi, trebuie sa fii tu insuti, si cu ceilalti la fel, si cu siguranta iti vei gasi grupuri similare cu problemele tale, trebuie sa comunici intr-adevar, si eu am probleme cu frica de a vorbi, dar eu frica de a vorbi mi-o elimin prin scris. Nu trebuie sa fii activ neaparat oral, in scris oricum iti exprimi mai bine gandurile, frustrarile. Eu ti-am dat sfatul fiind umar la umar cu tine, fix pe aceeasi lungime de unda, nu stiu nimic si totodata stiu totul. Si inca ceva, ai grija sa ramai adolescentul asta sociopat toata viata, noi care suntem derogati psihic, gandim suprarealist, nu suntem psihopati dar suntem destul de inteligenti sa gandim ca unii, asta in opinia mea este un mare beneficiu, suntem si plini de mister, in timp ce romanu` de rand prost, ramane prost toata viata, nu sunt prosti informati, sunt prosti ca romanii de rand, crede-ma, nu merita.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Care este Facebook-ul tau?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea folosesc, daca vrei lasa-mi skype-ul tau intr-un mesaj privat.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fara discutie DA, trebuie doar ca in viitor sa ai mai multa incredere in tine. Probabil ca o prietena te-ar putea ajuta foarte mult in integrarea ta in societate. Sanatate!

| Deaad a răspuns:

De ce ar dori el sa devina ca ceilalti colegi ai lui?

E la varsta la care se formeaza personalitatea si caracterul.
Nu cred ca ar fi intelept ca astea sa se formeze sub influenta turmei.

Nu sa devina ca alti colegi ai lui, e nevoie.Ci sa invete din depresia, anxietatea si fobia sociala pe care le are.
Sa devina mai puternic, prin puterea vointei.Sa spuna ca VREA sa nu mai fie asa.

| gabriel87000 a răspuns:

Sa nu zici ca toata viata ta ai stat inchis in casa fara sa ai parte de oameni cu care sa comunici? mi se pare o intrebare banala asta cred ca ai nevoie de un psiholog pe bune ca suferi de multe bolilaughing ori tiai dereglat sistemul nervos

| SARKAN a răspuns:

Dificil de raspuns dar voi incerca sa iti explic ce parere am eu. Faptul ca nu te poti exprima in public iti va fi daunator mereu in viata pentru ca vei pierde foarte multe oportunitati datorita acestei anxietati.Ar trebui sa faci singur acasa exercitii de incurajare si de dictie.Omul care reuseste sa vorbeasca fluid va fi ascultat de cei din jurul sau indiferent ce are de spun dar cel care la fiecare cuvant face pauze va pierde atentia oamenilor chiar daca are ceva de interesant de spun.Ar trebui sa iti cauti un model de persoana care iti place indiferent cine este poate fi un coleg, profesor, prieten cineva care te poate incuraja sa iti spui parerile ideile.Si ca sa iti raspund practic la intrebari da o persoana introvertita poate deveni extrovertita daca are sustinerea necesara.incearca sa scapi de inhibitii sa fii destins sa faci lucrurile relaxat, si fara sa te gandesti ce are de spus unul sau celalalt.tu trebuie sa iti bagi in cap ideea ca tu poti orice iar limita ta numai tu o poti stabili nu exista nimic ce nu poti face nu este nimic ce nu poti reusi.Aa si ar fi bine sa iti cauti un sport sa faci iti va oferi echilibru.Ar trebui sa incerci kwankido este un stil de arte martiale japoneze care te va invata cum sa analizezi ce este in jurul tau te va ajuta sa inveti sa creezi o armonie intre creier si inima te va invata sa ai incredere in propria fiinta te va invata sa fii fluid precum apa te va invata sa folosesti forta "adversarului" tau impotriva lui sper sa te ajute cateva din ideile venite la mine