| Tiger7777 a întrebat:

sper sa ma puteti ajuta cu ceva si sa nu radeti de mine. Am 15 ani si am Fobie Sociala, Depresie, Anxietate si Tulburare Bipolara. Va rog mult, ajutati-ma, chiar nu stiu ce sa mai fac, cred ca dau si in nebunie. Pana nu de mult nu eram asa, toate au venit ca un val in ultimele 2-3-4 luni. Daca m-ati putea ajuta si cu niste carti care ajuta tinerii sa poata face conversatie, sa aiba incredere, sa nu devina antisociali. Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Te-ai diagnosticat singur? Nu mai cauta denumiri de boli pentru starile tale. Nu exista boli, exista bolnavi!
Trebuie in primul rand sa elimini factorii de stres si care te-au adus in situatia asta. Psihoterapia da rezultate foarte bune, incearca macar 2-3 sedinte. Nimeni, nici macar psihologul, nu te va vindeca, tu trebuie sa iti gasesti un echilibru sa scapi de aceste stari. Totul vine din interior, din gandire.

| AvalohAlyn a răspuns:

Salut.Apeleaza la psihologul scolii tale, e gratis si el stie cel mai bine ce sfaturi sa iti dea si cum sa abordeze problema. Fara rusine, nu e o rusine sa mergi la psiholog sa stii.Te va ajuta! Succes!

| Justme1997 a răspuns:

Cred că cel mai mult te poate ajuta un psiholog, dar nu sunt sigură ca cel al școlii e bun de ceva (cel puțin cel de la şcoala mea nu era)

| Cristine9595 a răspuns:

Elimina in primul rand sursa problemei..plimba-te,iesi la aer, fa ce iti place si mai ales ce te relaxeaza, eventual vorbeste cu cineva despre ce simti, daca stai asa o sa iti faci si mai mult rau.

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna, inainte de toate gandeste te daca a existat un eveniment care a dus la asta(de ex:un conflict cu cineva drag, o dezamagire etc.)daca a existat trebuie sa rezolvi asta, daca nu inseamna ca melancolia din adolescenta isi spune cuvantul, si eu am trecut prin asta si aveam stari foarte urate de deja vu, de anxietate, tulburari destul de cutremuratoare. Asadar tu trebuie in primul rand sa vorbesti cu cineva apropiat despre asta, pentru ca prima data trebuie sa spui atunci cand ai o piatra pe inima si te vei simti mult mai bine. Cateva carti foarte folositoare din punctul meu de vedere sunt cele din seria lui Osho(un filozof indian)-nu el a scris cartile, acestea au fost scrise dupa niste interviuri cu el. Un bun roman din literatura universala este rep de Mizerabilii de victor higo-un roman foarte frumos care te va face sa iti pui multe intrebari si sa depasesti astfel aceasta perioada, romanul este constituit din mai mult volume foarte frumoase fiecare in parte. Cat despre tulburarea bipolara nu cred ca se afla intr-un stadiu avansat la varsta de 15 ani, probabil este doar o teama cu care te confrunti. Cu siguranta ai puterea de a depasi aceste greutati. Sper ca te am ajutat. Funda?happy

| Irina_Angi_1970 a răspuns:

Analuzeaza motivul pentru care esti asa.