| Mariaa_5869 a întrebat:

As avea nevoie de sfatul vostru. Ar putea suna ciudat, dar nu stiu ce se intampla cu mine. Am zile in care ma simt foarte bine in pielea mea si imi face cum arat, dar in alte zile( cele mai multe) ma simt o persoana urata care mai bine nu ar mai tine oglinzi in casa. Nu stiu ce sa fac sa capat incredere. V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea ajutahappy

3 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Nu esti singura,esti o adolescenta,si in aceasta perioada tranzitorie spre maturitate totul este normal (si are explicatie!). Trebuie totusi sa intelegi ca modul in care arati momentan(cosuri, grasa/slaba, fara sexapeel, timida) este in rapida schimbare. Mult mai important este sa-ti descoperi talente/abilitati si sa-ti canalizezi energia/forta interioara pentru a ti le potenta.Atunci cind iti si iese vei capata incredere in tine si chiar te vei simti bine in pielea ta.

| Hallie a răspuns:

Hey Maria.Nu suna deloc ciudat( cel putin nu pentru mine).Asa ma simt si eu de ceva vreme incoace; probabil e din cauza varstei cand suntem obsedati de felul in care aratam.Eu am inceput sa fac sport de 4 ori pe saptamana si tot nu ma vad bine in unele zile cu toate ca am slabit 5 kg.Stii, se zice ca nu conteaza cum arati, conteaza ce ai in cap, conteaza ce personalitate ai.Dar, tineretul uita chestiile astea si axeaza pe aspectul fizic.

| Ellysssey a răspuns:

Sa stii ca multa lume are toane dinastea.cateodata avem nevoia sa auzim ca ne complexam degeaba si ca aratam bine, dar gandeste-te ca in zilele in care erai increzaatoare arata-i la fel.cel putin erai tot tu.si ca nu te-ai schimbat atat de mult incat sa zici ca esti urata.ai putea cere ajutorul prietenelor si poti sa le intrebi pe ele de unele chestii.un lucru care ar putea sa te ajute e o noua frizura.asta ar fi ceva.cand iesi cu prietenele in oras, sa te machiezi si sa te pregatesti.iesi increzatoare din casa. Nimeni nu ti-a zis nimic, asa ca stai linistita si trebuie doar sa ai putina incredere.Credema ca merge! Bafta si iti urez succes! sa-mi spui daca te-a ajutat cu ceva