| anonim_4396 a întrebat:

As dori si eu niste sfaturi in legatura cu liceul, sunt in clasa a 7-a, si nu stiu pe ce profil sa dau. Vreau sa spun ca nu imi place istoria si fizica. Pareri?

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Filologie/stiinte sociale, si scapi de matematica, fizica, chimie.

| SkyPilot a răspuns:

Spune si ce iti place. Mergi catre info, dar de fizica nu scapi!

| SweetIony a răspuns (pentru SkyPilot):

Imi place foarte mult biologia, chimia si matematica.

| anonim_4396 explică (pentru SweetIony):

(SN)Stiinte ale naturii, atunci.
Faci fizica, dar nu te pune nimeni sa dai bacul si tezele la fizica.

| Neuronul a răspuns:

Repartizarea către licee se face în funcţie de media din generală plus examenul de la sfârşitul clasei a-8-a. În concluzie, în funcţie de media ta pentru intrarea la liceu vei putea decide la ce licee POŢI intra, iar mai târziu îţi poţi alege la ce liceu VREI să intri. Ce vreau eu să spun e că degeaba vrei tu la profil de filo când n-ai medie nici pentru un liceu sportiv big grin

| SweetIony a răspuns (pentru Neuronul):

Nu am spus ca imi doresc sa intru la profil filo, dar vreau sa spun ca am medii mari, numai ca ma trage in jos istoria si fizica, cele care le-am mentionat mai sus! Asa ca raspunsul tau nu prea isi are rostul.winking

| Neuronul a răspuns (pentru SweetIony):

La filo scapi de fizică, dar nu ştiu un profil unde să scapi şi de fizică şi de chimie.

Nu voiam să bat apropouri cum că nu eşti în stare să intri la un liceu bun. Vroiam doar să subliniez faptul că media este cea mai importantă când se fac repartizărilewinking

| SweetIony a răspuns (pentru Neuronul):

Omule, eu am zis urmatorul lucru, nu vreau sa scap de chimie, ba chiar mai mult, chimia imi place, vreau doar sa scap de fizica si de istorie! Nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca nu imi place mie chimia!

| MissADEEL a răspuns:

Filiera vocationala. Arte sau teologie. Insa nu scapi de niciuna, istoria o ai pana ce termini liceul (dar de putine ori, gen 1-2 pe saptamana), iar fizica pana in clasa a 11-a. Tu trebuie sa stii ce iti place mai mult.

| Crimogen a răspuns:

Eu sunt a 8-a si mi-e mult mai greu acum ca nu prea mai am timp pentru a alege un liceu potrivit. Mult succes in a a gasi liceul pe care ti-l doresti! Am un pont : Uita-te la ce materie/materii stai cel mai bine, si axeaza-te pe profilul legat de materie. BAFTA!winking