| dianadiana333 a întrebat:

as vrea sa invat matematica ( geometria in special ) si nu prea inteleg! As vrea sa inteleg logic si nu prea pot laughing Imi puteti da niste sfaturi? Maine dau test din geometria din spatiu, e cam greu. Niste sfaturi? Multumesc happy

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Este ca la sport, pe masura ce exersezi mai mult vei intelege mai mult. Ia-o de la simplu la complex. Fii atenta la clasa, de cele mai multe ori profesorul explica mai bine decat manualul. Invata mai intai definitiile. Fa problemele din manual, in ordinea de acolo, chiar erau puse de la simplu la complex. Pune-ti in plan sa lucrezi ceva in fiecare zi (chiar daca e numai o jumatate de ora). Si ai rabdare, e o chestiune de timp, ca si la sport nu ajungi Simona Halep pana la sfarsitul anului.

| evildead13 a răspuns:

La geometrie nu e atat de greu, sunt mai mult definitii, la probleme unde nu intelegi poti intreba profesorul in clasa, si cand ajungi acasa reia problemele si vezi daca iti dau acelasi rezultat. Daca chiar nu intelegi poti lua meditatii, in clasa profesorul preda mai multor elevi, nu poate sa stea doar dupa 1, dar la meditatii e altceva. Bafta happy