| xxxXStefanXxxx a întrebat:

Buna!

Va rog daca puteti/aveti sa imi dati niste sfaturi despre matematica de clasa a IX-a... Vreau niste sfaturi cum sa inteleg mai bine si algebra dar si geometria.,. profilul meu este Tehnician desenator, si nu inteleg deloc matematica care o fac pe a IX-a...

2 răspunsuri:
| B3belusha a răspuns:

Si eu sunt tot a IX, iar daca pana acum ti se pare grea matematica atunci incearca sa intrii pe site-uri precum proful de mate.ro pentru a putea intelege imi bine exercitiile. Indicat e sa te uiti si pe manual, pentru ca acesta contine exercitii gata rezolvate, iar tu poti invata astfel cum sa rezolvi un exercitiu, dupa modelul dat. Mai apoi regula generala de rezlvare se aplica la toate exercitiile din acel capitol. Desigur ca pentru aceste lucruri trebuie sa iti aloci ceva timp si sa nu dai cu piciorul, deoarece lectiile de la matematica se leaga mereu intre ele si mai ales, este materie de BAC.
Bafta!
P.S: Cu vointa poti orice!

| DU6 a răspuns:

Matematica este o stiinta avansata care nu numai te ajuta in a calcula sau afla lucruri noi, ci a si iti mai stimula logica si memoria. Fara de care, in ziua de astazi nu prea faci nimic.

In postura ta (nu stiu cum e situatia, dar oricare ar fi ea) trebuie sa-ti axezi macar o parte din telul tau in matematica. Sa vorbim despre fiecare in parte: Algebra dezvolta cel mai mult ratiunea, dar pentru o buna cunoastere, trebuie sa cunosti formule si sa rezolvi foarte mult!
Geometria nu-i usoara, dar trebuie sa cunosti in primul rind definitiile, teoremele si proprietatile fiecarei figuri in parte. Si de asemenea, multe probleme rezolvate.
Parerea mea este: daca iti este greu sa faci totul de unul singur, ia lectii adaugatoare!
Bafta!