| Puicki a întrebat:

As vrea sa slabesc, dar orice dieta incerc, ori nu functioneaza, ori functioneaza dar e prea greu de urmat (gen sa nu mananc decat 3 fructe sau 3 legume pe zi, nimic mai mult).
Ce imi recomandati? Voi cum ati reusit sa slabiti? Cate kilograme?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 9 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 8 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi să slăbeşti 8 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic - cât mai mult la aparate gen Cardio - zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.
Ideal ar fi să NU mănânci deloc seara;)

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o mică "gustare".

O zi frumoasă!

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dietele sunt porcari pentru ca
1, te tin in foamete aiurea, 2, revi rapid unde ai fost, 3, nasc drame, depresi, dezamagiri
trebuie sa faci sport si sa manci sanatos si mai putin
carnea tine mai mult de foame in scimb ce zaharul da pofta de foame non stop, sa ai un jurnal cu tine in care sa scrii tot ce manci, sa manci din farfuri mai mici, sa faci sport macar 30 de minute pe zi gen tabata, sa manci dimineata

7000 de calorii
=1kg de grasime

Cum sa slabim sanatos?
alimente calorii
http://calorii.oneden.com/
rata metabolica bazala
http://www.doctor.info.ro/calculator_rmb.html
imc
http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html
cardio
https://www.youtube.com/user/FitnessBlender/videos
culturism
http://www.culturism.ro/…/exercitiile-de-baza-pentru-dezvol…
1 a nu sari peste micul dejun ca apoi
vei avea manca mai multe alimente high carb
( dulciuri, fast food )
daca manci micul dejun nu vei avea pofte de high carb
si low carb ( salate, brocoli)
2 daca manci din farfurii mai mici
vei manca mai putin cu 25% mai putin
3 alege alimente low carb (salate, brocoli) si vei consuma
mai putine calorii cu 50% mai putine calorii
calculeaza mereu caloriile din orice aliment
4 calculeaza rata metabolica personala
a tine un jurnal in care sa scrii tot ce manci
a raporta absolut orice manci 100% orice fel de mancare
low carb sau high carb si ce manci intre mese etc
daca esti gras pur simplu esti gras
pentru ca manci ma mult si nu din cauza metabolismului
5 proteinele ( carnea peste, porc, pui )tin mai mult de foame
prea multa carne se depune si ia ca grasime
6 mancarea lichida un fel de supa tine mai mult de foame
ca mancarea solida, mancare facuta la un blinder =robot de suc de fructe
7 o dieta variata inseamna mai multe
alimente mancate vei manca cu 43% mai mult
ca o dieta restrectiva
8 alimentele low fat ajuta la extrectia
de mai multe grasime lacatate branza, lapte, unt smantana
9 sportul arde grasimile dupa ce l-ai terminat
corpul arde carbo in timpul sportului ca apoi
sa arzi grasime in urmatoarele 24 de ore
10 mai multa miscare chiar si cea casnica
mai multe calorii
arse
11, daca adopti o dieta organismul
se va adapta la ia, cand revi iar
la normal te vei ingrasa rapid
cu cat esti mai slab cu atat
ai un metabolism mai incet
12, fructoza din dulciuri da mai
multa pofta de mancare
13, sport suprima pofta de mancare
14 pentru grasimea abdominala este
important sa facem culturism + cardio
ambele in acelasi timp
15, o dieta sanatoasa trebuie sa includa
carbohidrati=fructe,legume,proteine carne pui,porc, peste etc
grasimi sanatoase =lactate, nuci, alune, seminte etc
low fat, cel mai important este
balantul deficitului caloric sa fie pe minus

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| Puicki explică (pentru bursuc001):

Am 16 ani, 1.66-1.67 inaltime si 67 kilograme.

| Puicki explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult pentru toate sfaturile! O sa le urmez ^^

| bursuc001 a răspuns (pentru Puicki):

Cu plăcere happy

Multă sănătate!

| bursuc001 a răspuns (pentru Puicki):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 9 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 8 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi să slăbeşti 8 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic - cât mai mult la aparate gen Cardio - zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.
Ideal ar fi să NU mănânci deloc seara;)

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o mică "gustare".

O zi frumoasă!

| Drimmero a răspuns:

Depinde de metabolismul fiecaruia, nu poti sa slabesti imediat dupa ce mananci 2-3 mere pe zi. Fa sport, fa miscare si apoi vezi diferenta.

| UnBroken2016 a răspuns:

Te-ai gandit pana acum sa iti misti fundul la sala? Asa poti sa si mananci mai bine decat o anorexica. Dar lenea e mare.

| Divy a răspuns:

Pui accent pe rezultate?
Ceea ce trebuie este să îți dorești să mănânci sănătos fără fast-food, chipsuri, iar dulciuri poți mânca dar nu exagerat.
Apoi dacă slăbești nu înseamnă că vei fi și fericită, iar dacă ai reușit să slăbești, dar o dată cu dieta ți-a slăbit și inima nu ai reușit nimic.
Privește în jur, spune-mi ce vezi?

Eu unul văd oameni prea obsedați de ei și prea puțini le pasă de ceilalți. Și tu vrei un "fiecare pentru el"?

Sincer ce te frământă în legătură cu corpul tău? Sexul, plaja, dansul, atenția toate astea? Te-a determinat lucea asta nebună să devii și tu o scândură din ea?
Fii siceră că nu cred că pierzi ceva.