| eU777 a întrebat:

Buna TPU as vrea sa stiu ce profiluri sunt in liceu, dupa evaluarea nationala anul viitor am examen si as vrea sa stiu ce variante am si unde as putea sa vad cu ce note se intra pentru scoala mea!

Multumesc anticipat ^_^

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Profilele pentru liceu sunt clasificate în :
1. Uman ( filologie şi ştiinţe sociale ).
2. Real ( mate-info şi ştiinte ale naturii )
3.Economic ( Economie şi contabilitate ).
4. Tehnologice
5. Vocaţionale ( artă, militar, sportiv, teologic şi pedagogic ).
Profilele umane şi reale pot fi şi intensiv engleză ( franceză, germană sau spaniolă ) sau bilingv engleză ( franceză germană sau spaniolă ).
Profilul de mate-info poate fi intensiv informatică.
Pentru profilele vocaţionale se dă admitere separată faţă de Evaluarea Naţională.
Cam astea ar fi profilele.
Interesează-te de liceele din oraşul tău, de ce profile au şi de ultimele medii de admitere şi alege-ţi un liceu la care crezi că ai putea intra.
Liceele le găseşti pe admitereliceu.ro.
Dacă mai ai şi alte întrebări, le aştept.
Baftă!

1 răspuns:
| alexandra1987 a răspuns:

Semestrul acesta urmează să primiţi o broşură cu toate liceele din judeţul în care este şcoala la care înveţi. acolo vei putea vedea profilele, numărul de locuri aferente şi ultima medie cu care s-a intrat în ultimii doi ani la frofilul respectiv. nu mai ştiu exact data la care vin aceste broşuri... dacă vrei neapărat să şti poţi să îmi trimiţi un mesaj privat ca să ştiu la ce adresă să îţi dau răspunsul atunci când o să apară broşurile în şcoala la care predau