| melittlelioness a întrebat:

Buna tpu.As vrea sa stiu daca shake. urile care ajuta la slabit dau rezultate si bineinteles daca afecteaza intr.un fel sanatatea/pentru ca am auzit ca ar putea cauza pana si cancer in timp/. Funda

Răspuns Câştigător
| liliacALB a răspuns:

Ok. Sfatul meu ferm este sa iei mai multe mese pe zi (sa zicem 5), la ore fixe daca se poate, reduse cantitativ, cu alimente cat mai naturale. De exemplu dimineata ou moale cu branza, la 10 prajitura naturala cu nuci si banane, la pranz supa de legume, fructe de mare sau peste, si desert salata de fructe; pe la orele 16 un baton de susan cu crema de ciocolata. In sfarsit seara pe la 18-19 cel mai tarziu poti sa faci la robot o astfel de crema. Nu exista un model, decat daca ne referim la categoria cremei (ca un felul 2 sau ca un desert). De exemplu, crema ca si un felul doi: Pui in bolul robotului 1 catel de usturoi, 3 fire de marar, 3 linguri mari de branza dulce, 1 castravete mic, 5 linguri fulgi de cereale, 3-5 linguri de iaurt, condimente dupa gust si preferinta. Pornesti robotul la o turatie mica si in maxim 20-30 secunde e gata crema! Pentru varianta desert pui in bol 1 banana mica, jumatate de mar taiat cuburi mari, 1 lingura de miere, miezul de la 5 nuci, 3 linguri de branza dulce, cateva stafide, 3 varfuri cutit de scortisoara. Cateva observatii: 1) Daca nu ai robot poti folosi bratul cu cutit al unui mixer. Ai incredere, nu se strica, iese beton! 2) Ti-am sugerat crema seara fiind mai usor digerabila, dar vezi bine ca poate fi destul de consistenta! La inceput sa nu mananci mai mult de cateva lingurite, pana te obisnuiesti cu acest gen de mancare semilichida. 3) Pe parcursul unei zile, daca ti-e foame, mai bine mananci fructe dulci sau chiar inca o masa decat sa apelezi la "alimente" nesanatoase (se stie care sunt). Totusi, daca ti-e foarte-foarte pofta de ceva e bine sa nu te chinui, mai bine mananci azi un cartof prajit decat 2 tigai peste 2 zilewinking Multa bafta si pofta buna!

2 răspunsuri:
| liliacALB a răspuns:

Shake pentru slabit? Nu stiu exact la ce te referi. Dupa mintea mea, da, se pot face acasa la robot anumite creme, care pot contine absolut orice fructe, legume, lichide precum lapte, sucuri naturale, zer, etc (bineinteles nu la intamplare). Cine consuma asa ceva la o masa (nu ca adaos, ci IN LOC DE masa obisnuita), fireste ca va slabi. Nici nu se pune problema de afectarea sanatatii in acest caz, decat in BINE! Daca insa te referi la altfel de preparate (comerciale, standardizate), atunci nu stiu. poate daca ne dai amanunte iti vom raspunde mai la obiect!

| melittlelioness explică (pentru liliacALB):

Ma referaem in special la cele cumparate.de exemplu cele de la bio :http://www.sfatulmedicului.ro/......slabi_5437

Am citit ceva si despre cele facute in casa.M.ati ajuta mult daca mi.ati da mai multe exemple de shake.uri(ma refer la prepararea mai multor modeke :de banane, capsuni, etc)Si in cazul lor, se vor inlocui toate mesele sau numai una? Si daca numai una ce trebuie sa manac pe parcursul zilei.

Va multumesc anticipat!

| liliacALB a răspuns (pentru melittlelioness):

Ok. Sfatul meu ferm este sa iei mai multe mese pe zi (sa zicem 5), la ore fixe daca se poate, reduse cantitativ, cu alimente cat mai naturale. De exemplu dimineata ou moale cu branza, la 10 prajitura naturala cu nuci si banane, la pranz supa de legume, fructe de mare sau peste, si desert salata de fructe; pe la orele 16 un baton de susan cu crema de ciocolata. In sfarsit seara pe la 18-19 cel mai tarziu poti sa faci la robot o astfel de crema. Nu exista un model, decat daca ne referim la categoria cremei (ca un felul 2 sau ca un desert). De exemplu, crema ca si un felul doi: Pui in bolul robotului 1 catel de usturoi, 3 fire de marar, 3 linguri mari de branza dulce, 1 castravete mic, 5 linguri fulgi de cereale, 3-5 linguri de iaurt, condimente dupa gust si preferinta. Pornesti robotul la o turatie mica si in maxim 20-30 secunde e gata crema! Pentru varianta desert pui in bol 1 banana mica, jumatate de mar taiat cuburi mari, 1 lingura de miere, miezul de la 5 nuci, 3 linguri de branza dulce, cateva stafide, 3 varfuri cutit de scortisoara. Cateva observatii: 1) Daca nu ai robot poti folosi bratul cu cutit al unui mixer. Ai incredere, nu se strica, iese beton! 2) Ti-am sugerat crema seara fiind mai usor digerabila, dar vezi bine ca poate fi destul de consistenta! La inceput sa nu mananci mai mult de cateva lingurite, pana te obisnuiesti cu acest gen de mancare semilichida. 3) Pe parcursul unei zile, daca ti-e foame, mai bine mananci fructe dulci sau chiar inca o masa decat sa apelezi la "alimente" nesanatoase (se stie care sunt). Totusi, daca ti-e foarte-foarte pofta de ceva e bine sa nu te chinui, mai bine mananci azi un cartof prajit decat 2 tigai peste 2 zilewinking Multa bafta si pofta buna!