| NunDots a întrebat:

TPU!
Astazi, in prima zi din semestru doi de scoala, mi s-a furat telefonul. Ultima oara l-am lasat in pupitru si imi banuiesc colegul de banca. Ei, bine, acesta locuieste la tara si e genul care da lucruri la schimb, vinde si mi-e foarte frica.
Tata nu vrea sa se duca la politie, ca a zis ca e treaba mea si mi-a blocat cartela, sau ceva. Am nevoie de telefon, fiind ca am toate pozele si amintirile pe el. Vreau sa stiu cum imi pot intreba colegul despre telefon, intr-un mod in care sa-l fac sa fluiere.
Multumesc!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tatal tau are oarecum dreptate si vrea sa iti dea o lectie. Daca tot ti a luat telefon trebuia sa ai grija de el.

Acum ori te duci si il intrebi in fata (dar nu iti va spune niciodata) ori ii spui dirigintelui

| T0T a răspuns:

Nu-l mai vezi laughing

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu mai ai ce sa faci. Chiar daca ti l-a furat colegul de banca, el nu va recunoaste asta, iar tu nu poti sa-l acuzi fara dovezi.
Cumpara-ti altul si fa-ti amintiri noi.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Crezi ca daca il întrebi chiar si in cel mai frumos mod el o sa spună "Da, e la mine telefonul, poftim, ia-l înapoi"? Tatăl tau are si el dreptate, era responsabilitatea ta. Ar trebui sa iti învățătură de minte sa nu il mai lași in pupitru. Acum, ok, te înțeleg si pe tine, aveai poze, numere de telefon, filmări etc. Spune-i colegului tau si du-te si la diriginte daca el nu va intelegeti.

| Constantin_Roibu_1994_T7BK a răspuns:

Salut!
Daca acel telefon are Android si daca pe al ai fost logata cu contul Google poti intra pe Android Manager si daca are datele mobile, wi-fii ori gps il poti gasi sau daca nu il gasesti cel putin il poti bloca pe website vei introduce o parola care este solicitata ca un fel de pin la aprinderea telefonului poti scrie un mesaj care sa apara pe ecranul telefonului când e aprins.
Acum referitor la partea cum sa-l faci sa vb lasa inhibitiile si da-te la el pana starngi informatiile necesare asta daca iti vrei bunul inapoi si nu vrei ca cineva sa iti vada pozele. Poti fii pisicuta care pe la spate zgarie rau, profita de calitatile tale fizice Frumusetea si inteligenta pana cade ori el in capcana ori un alt coleg care te poate ajuta.

| NunDots explică:

Da, tata are dreptate, dupa cum ati spus toti.
Dar vreau sa stiu cum pot sa il pacalesc, sau o schema pentru a putea sa imi spuna daca e la el.
PS: El e si cam usor de pacalit.

| mihai69 a răspuns (pentru NunDots):

Roagă un prieten să-l întrebe dacă nu știe pe careva care are un telefon ieftin, ceva gen „S3", plus încă vreo două modele printre care ȘI cel cum era telefonul tău. Dacă răspunde că are, pune-l să aranjeze să-l cumpere, iar tu spune-i tatălui tău despre ispravă și să meargă și el acolo când va avea loc tranzacția și să-l ia pe individ la întrebări. Dacă totuși nu l-a luat colegul pe care-l bănuiești... nu prea ai ce face. Și nici așa nu e musai să muște momeala. Nu de alta, dar poate deja a dat telefonul.