| Andrei1859 a întrebat:

Când va veni al treilea război mondial? Cat de periculos va fi?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa fie un alt razboi mondial, de natura celorlalte doua. De altfel si acum avem un razboi mondiat, respectiv cel impotriva terorismului si destule razboaie locale.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se vehiculeaza parearea ca la un moment dat celebrul om de stiinta Albert Eistein a fost intrebat daca poate sa-si exprime parerea in privinta pericolului unei noi conflagratii mondiale? Si se zice ca a facut urmatoarea afirmatie : "Nu ştiu cu ce arme se vor lupta in cel de-al treilea război mondial, dar cu siguranţă ca in cel de-al patrulea lupta va fi cu beţe şi pietre." Albert Einstein Fiindca aproape toate previziunile lui s-au adeverit, poti trage si tu de unul singur cat de periculos ar putea fi un al 3-lea razboi mondial. Probabil ca omenirea va avea atata minte si ratiune incat sa nu existe niciodata o noua conflagratie mondiala. Sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca nu ai auzit ca dupa ce a enuntat teoria relativitatii si si-a dat seama ca descoperirea sa - fisiunea nucleara poate fi folosita in scopul creerii de arme de distrugere in masa, a afirmat ca : daca stiam ce urmari poate sa aduca descoperirile sale in domeniul fizicii, ar fi preferat sa fi devenit un simplu... ceasornicar. Ar fi bine ca totusi sa constatam ca activitate lor stiintifica de varf a avut loc in perioadele istorice cu totul diferite, Nicola Tesla inainte de Primul razboi mondial iar Albert Einstein mult dupa. Cercetarea stiintifica, medicala, tehnologica, etc. nu are absolut nicio legatura cu nationalitatea sau originea individului. Parerea mea. big grin

| Freya1 a răspuns:

Nu se stie daca va fi razboi si mai ales mondial

| aXy99 a răspuns:

Cateva bombe nucleare si se rezolva.

Scapa planeta de oameni.

| HazelEyes77 a răspuns:

De ce ai vrea sa te gandesti la asa ceva? Ar fi o oroare pentru umanitate deoarece multe state detin arme de distrugere in masa, bombe nucleare care ar detemina extinctia vietii. Actualmente exista conficte intre Marile Puteri: intre SUA si Rusia, intre Coreea de Nord si America, intre evrei si musulmani. Si mai e terorismul si Statul Islamic- o amenintare permanenta mai ales pentru statele membre NATO si UE. Se incearca rezolvarea confictelor pe calea diplomatiei, statele implicate realizand dezastrul iminent ce s ar produce daca nu rezolva situatiile conflictuale pasnic.Si realizeaza ca izbucnirea unui razboi de asemenea anvergura nu ar duce la nici un castig efectiv din partea niciuneia ci doar distrugere in masa. Deci sa ne dea Dumnezeu numai pace si nu razboaie si dezastre!

| Supicadepui a răspuns:

Lasa razboiul, sa vina apocalipsawinking