| RandomGirl a întrebat:

Buna TPU.
Chiar e BAC-ul atat de greu precum se spune?
Eu sincer cred ca e imposibil sa nu iei o nota buna daca inveti.
Am anul asta BAC-ul la romana, matematica si biologie.
Puteti sa imi spuneti cateva sfaturi sau trucuri, incercate de voi, care chiar v-au ajutat?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Nup,nu e atat de greu pe cat se spune, desi acum cu camerele e mai greu si profesorii tinand la locul de munca nu mai ajuta elevii.Noi am avut noroc am fost ultima promotie inainte s-o iei astia razna cu totul cu BAC-ul si recunosc ca fara sa ne ajute la Mate picam pe capete, dar pe noi ne-au putut pentru ca paremise abia din anul urmator sau 2 ani dupa o bagat camerele.In general ii usor la Romana.La scris mie mi-a picat text argumentativ, care era singurul lucrur care stiam aproape perfect, si sa spun cred ca ce e nuvela sau cv de genu.La biologie nu stiu cum o sa fie pentru ca eu am dat la geografie unde parca m-a pus sa identific zone unde sunt anumite bogatii naturale, unele orase, resedinte de judet etc.Si noi ne-am agitat foarte mult pana am dat 1 din probe si am vazut ca nu e asa de greu si ca ne ajuta, aia fiind atunci.Acuma cu camerele nu vad cum v-ar putea ajuta, desi nu stiu daca pana la urma le lasa sau nu montate, la cata nebunie e cu ele.

La astea generale nu e mare lucru dar cu limbile straine cum stai? La care vrei sa dai engleza sau franceza?(sau la tine o sa fie engleza-germana?)

| RandomGirl explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

La engleza am dat TOEFL-ul si mi se echivaleaza nota cu BAC-ul de la engleza deci stau linistita. Am fost deja acceptata la 3 universitati din UK si am nevoie de minim 8 media generala la BAC.
Mersi pentru raspuns!happy

7 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Cu Placere :*
Oho, deci avem de-a face cu o Experta-n domeniu pe aici smug:* Dragut... Nu multa lume mai stie engleza la asa nivel.CONGRATULATION FOR THE TEST big grin Nu oricine ajunge acolowinking
De cand mi-am adus si eu Engleza la un nivel mai bun am vrut sa dau si eu un test care sa confirme cunostiintele.Asta ajunge oare? App... trebuie sa platesti ceva ca sa il dai si ce-ti da sa faci? (Nu ca as fi ingrijorat, de curiozitate)
L-as da si eu pentru ca, macar il am si sunt aproape de centru din Baia Mare (Eu sunt din Satu Mare).Iti da si nota?
Media 8 no sa fie usor de scos, dar daca inveti, orice-i posibil, si...ma indoiesc ca ai rata sansa sa mergi in UK tongue
P.S. Unde ai fost acceptata si la ce profil/profile?big grin

| RandomGirl explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

happy
Da costa, TOEFL-ul a fost 200$(7 milioane) si are valabilitate 2 ani, am facut meditatii 1 luna dar si-a batut "aia" joc de mine, lua 1 milion/saptamana pentru ca faceam de 2 ori, ca i se parea ei ca nu aveam timp( mai erau 3 luni), ma rog si am facut singura pana la TOEFL si am luat 94/120 si sunt foarte incantatabig grin A fost mai greu decat ma asteptam, dar aveam o gramada de emotii si nici nu dormisem o noapte. Pentru universitate imi trebuiau intre 60-80 de puncte, eu deja am luat cat si pentru al doilea an de facultatelaughing. Ma oftic ca daca luam 96 eram pe pragul cel mai inalt, dar na... Deci te sfatuiesc ca daca vrei sa dai un astfel de test sa faci singur, toate materialele sunt pe net, trebuie doar sa cauti! Apropo de oras, TOEFL se da doar in Craiova, Bucuresti si alte orase mari, nu sunt sigura daca se da si in Satu Mare dar e o lista pe net. Nota o primesti dupa 2 saptamani(in noaptea acea am si visat ca mi-au venit rezultatele big grin) si inca mai astept sa vina diploma, cred ca in martie vine, avand in vedere ca l-am dat in decembrie laughing
Pentru Anglia in principal e IELTS si mai e si Cambridge care mi se pare destul de greu si ambele costa intre 5-6 milioane.
Sa stii ca nu e atat de greu sa intri la universite in UK, sincer chiar nu ma asteptam, am trimis formularul de inscriere, scrisoare de recomandare, scrisoarea de intentie si cam atat. Am asteptat. Adevarul e ca o firma de consultanta in asa ceva, INTEGRAL, m-a ajutat, gratis! Chiar am ramas surprinsa ca am fost ajutata in tot parcursul procesului.
Am fost acceptata la Greenwich, Londra; Coventry si Essex care sunt in afara. Essex este cea la care imi doream sa intrubig grin. Eu am aplicat la 5 si inca nu am primit raspunsul de la toate. Profilul ales a fost Human Nutrition pentru ca imi doresc foarte mult sa ajut oamenii si chiar mi se pare o meserie de viitor, mai ales in Anglia unde rata de obezitate e foarte mare laughing. Eu sunt ca si studenta acolo, am nevoie de minim 8 media la BAC ca sa intru si atat. Am gasit insa o bursa de 2.000 lire/ semestru daca iau peste 9, 1 la BAC, dar problema e matematica, fiind la mate-info am cam dat de dracu', mai ales ca in ultimii 3 ani am detestat profesorii => nu am invatat. M-am apucat de meditatii si pot sa spun ca incepe sa imi placa, imi ador profesoara! La romana, bio nu imi fac probleme cel putin 9 iau, dar la mate...8 ar fi ideal.
Scuze ca am scris atat de mult, dar inca sunt atat de bucuroasa big grin si wow mesajul tau e de la 6.39 atunci ma pregateam de scoala laughing.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru RandomGirl):

Da din pacate in ultima vreme ma culc cam greu dar azi o sa ma culc cat mai repede.Te cred, si eu as fi foarte bucuros tongue La fel am fost si cand am luat 10 la BAC la oral desi inainte sa intru am avut emotii,insa dupa ce am vazut unele exemple, cat de usor ii ia, si eu cat de bine stiam, m-am calmat.Mi-a picat sa spun ce parere am despre impunerea la ce licee sau facultati sa mearga copii, daca ii bine sa aleaga parintii sau sa le impuna unde sa mearga.Am dat si test de bilingv pentru liceu, da atunci nu stiam chiar asa de bine dar am trecut, desi nu cu nota mare.TOEFL nu e un test care-ti atesta cunostiintele pe o perioada nedefinita? Doar nu uiti in 2 ani happy La fel, asta e test doar pentru facultati sau pentru orice? Cei 200$ o fost pentru meditatii,taxa pentru a da testul sau onorariu vreunei firme care-ti face dosarul cu toate actele? Apropo,la tine ai cunoscut pe cineva de la firma de ti-a facut dosarul gratis sau unel fac asa ceva? Asa ma gandeam si eu, sa-l fac singur, doar ca la ce anume te-ai referit cand ai zis ca gasesc toate materialele pe net? Teste cu care sa exersez, pe care sa le fac oficial sau ce anume imi trebuie pentru dosar? Cum adica ai GASIT o bursa? puneau facultati conditie ca daca iei peste 9, 1 ai bursa si-ti scade 2000 £/semestru din pret sau faci scoala gratis si primeste 2000£? In SUA trebuie sa-ti pastrezi media ca sa-ti pastrezi bursa, asa ii si acolo sau odata luata ramai cu ea? Si eu ma gandeam sa ma duc la mate-info bilingv de aia am si dat testul pentru bilingv doar ca nu am dat acolo pana la urma, si am intrat la industrie alimentara, dar partea buna, e ca era cam 75-80% doar fete, deci era mai distractic tongue Succes la BAC, sper sa iei 9, 1, ca sa am pe cine vizita in Anglia, macar 1 persoana happy tongue Eu am luat doar 7.30 aproximativ la BAC dar sigur tu iei 8, probabil chiar 9, 1 sau peste, pentru ca vad ca esti silitoare :* Human Nutrition e ceva interesant dar chiar vrei sa vezi zilnic persone cu 30 sau mai multe kg in sus tongue? Nu stiu cat de interesant o sa fie sau cat succes o sa aiba, pentru ca ia nu tare vor sa slabeasca.Prefera sa steie la TV si sa bage biscuiti cu cioco la burdihan happy.In orice caz, iti urez SUCCESSSSSSS big grin :* :* Iar daca pot sa te ajut cu ceva, la engleza sau la orice tongue ANunta-ma :* :*

| LetMeHelp a răspuns:

Nu e char atat de greu daca te pui serios pe invatat.
Sfaturi si trucuri:
1. Momentul propice al zilei
Organizeaza-ti timpul astfel incat sa te apuci de invatat/recapitulat atunci cand stii ca retii mai bine. Unii invata mai bine dimineata, cand dupa un somn bun simt ca si-au incarcat bateriile. Altii insa prefera seara sau noaptea, cand toata lumea doarme si linistea e un bun prieten.
2. Locul ideal de invatat
Fiecare dintre noi are un loc preferat in casa: langa geam, in bucatarie, pe balcon… Locul preferat te ajuta sa te relaxezi si sa inveti mai usor. Daca totusi locul preferat este in pat, ai grija sa nu adormi cu capul pe carte. Te asigur ca nu vei invata mai usor asa.
3. Modalitatea potrivita de a invata
Alege modalitatea care da roade sau combina mai multe varinate: citeste cu voce tare, repeta cu prietenii, sublinieaza cuvintele cheiei, deseneaza scheme. Orice te ajuta e bine venit. Nu exista o tehnica potrivita.
Prietenii mei sunt pregatiti. Cel putin asa mi-au spus. Cu ajutorul textmarkerului Frixion au evidentiat pasajele importate si asa le-au retinut mai usor.
Sper ca te-am ajutat.Bafta la bac!

| RandomGirl explică (pentru LetMeHelp):

Asta e de pe net... mersi oricum pentru intentie.

| RandomGirl explică:

1. TOEFL, IELTS, Cambridge sunt teste care iti atesta cunostiintele la engleza si sunt impuse de universitati, dar poti sa le dai si tu asa, daca vrei, sunt bune la orice nu neaparat pentru universitati, important e sa ai bani laughing
200$ atat costa testul, firma ETS ia toti banii, platesti pe net, nu ai cum altcumva. Are valabilitate 2 ani, dupa acea teoretic trebuie sa il dai din nou, dar eu cred ca din moment ce o sa studiez acolo in UK nu mai e nevoie sa il dau a doua oara.
2. Firma care m-a ajutat cu dosarul nu a luat niciun ban! Consultanta mi-a spus de ce acte am nevoie, am platit 135 RON taxa de inscriere prin UCAS, firma care m-a ajutat nu a primit niciun comision din cate stiu eu.
3. Materiale pentru TOEFL sunt o gramada, de la sample-uri prin care dai exact testul numai ca in loc de 4 ore jumate e in jur de 2, pana la carti de la oamenii care au facut TOEFL-ul. Pentru IELTS sau Cambridge nu am cautat dar cred ca sigur gasesti.
4. Universitatile mi-au cerut 2 conditii: minim 8 la BAC(media) si sa iau IELTS CU 6.00 ( dar se echivaleaza cu TOEFL-ul insemnand 60-80 puncte), m-am uitat pe site-ul de la Essex si acolo au diverse burse pentru studentii europeni, dintre care aceasta de 2.000 lire; pentru cursuri guvernul englez acorda imprumuturi de 9000 lire( atat sunt cursurile full time) pe care va trebui sa il dai inapoi cand o sa ai peste 21.000 lire/ an si iti iau in jur de 4% pe luna(daca nu ai peste aceasta suma, nu reusesti sa ai peste atat in 25-30 de ani, datoria ti se sterge si nu trebuie sa mai platesti nimic). Inafara de cursuri eu nu mai primesc niciun ban(oricum banii aia nu ii vad niciodata pentru ca se duc direct din contul meu la banca in contul universitatii); locul unde o sa stau, mancarea etc mi le platesc singura. La camin cost 4000 lire/semestru adica 200 de milioane, dar o sa stau la prietenul meu cu familia lui in jur de 1 an si dupa primul an o sa ne mutam impreuna.
5. Da chiar imi doresc sa ajut oamenii, pentru ca am fost intr-o situatie asemanatoare, bine nu atat de grava, dar mereu am avut cateva kg in plus si inca am, dar mi-am invatat lectia si nu mai fac prostii.
Nu am nevoie de ajutor, mersi frumos happy, dimpotriva care vrei sa te ajut eu cu ceva, adica legat de universitati, poate iti faci masterul in alta tarawinking
Oricum de cand am terminat cu TOEFL-ul nu vreau sa mai vad/ aud engleza laughing bine pana cand o sa ajung acolo.
Iti las pe privat un mesaj cu emailul meu daca vrei sa mai pastram legatura ^^.
O zi buna! happy