| bubu_1526 a întrebat:

Buna TPU.Cine si-a albit pana acum dintii, daca da la ce pret? Si daca da, daca se poate albi si daca ai plombe la dintii dn fata.Multumesc
Vreau sa aflu de la cineva care a mai fost, am mai pus aceasta intrebare, dar am primit numai raspunsuri de cacao, nu ma intereseaza gen :"iti strica smaltul, dupa parerea mea cred ca pretul este de..."

Răspuns Câştigător
| VIPlidia a răspuns:

Pretul albiri depinde de cabinetul unde mergi.Dar majoritatea preturilor sunt egale.Albirea nu se face instantaneu, ci se tine un tratament, dar nu mai lung de 10-11 zile! Patru albiri(tratamente)sunt in jur de 700ron(dupa cum am spus difera)
Cat despre plombe:
- tratamentul de albire nu albeste plombele sau lucrarile existente. Daca acestea sunt realizate pe dintii frontali, dupa terminarea tratamentului va fi o diferenta de culoare intre dintii naturali albiti si cei"artificiali";
- nu te astepta la obtinerea unui alb imaculat, de zapada, ci doar ladeschiderea cu 2, 3 sau 4 nuante a culorii de baza a dintelui, la carese adauga un plus de transparenta; de asemenea, se mentine variatia deculoare pe care o are un dinte natural: usor mai inchis spre gingie, mai deschis la mijloc si translucid spre margine.
Iata, pe scurt, procedeul de albire:
- Medicul te examineaza, iti face o curatare a dintilor (detartraj cuultrasunete, periaj profesional) si amprenteaza ambele arcade;
- In laborator se cofectioneaza doua gutiere de plastic transparent, moale;
- In final, vei primi acasa trusa cu gelul de albire care se pune ininteriorul gutierelor; acestea trebuie purtate zilnic in medie 6-8 ore, in timpul zilei sau al noptii. Acest gel contine peroxid de carbamidain concentratie mica; substanta patrunde in tesuturile dintelui sielibereaza oxigen activ ce oxideaza petele de culoare, fara a afectastructura dintelui;

Dezavantajele albirii:
- Ca la orice medicament, exista si reactii adverse: o sensibilitatecrescuta a dintilor la rece si dulce, care insa va disparea la incheiereatratamentului;
- In timpul purtarii gutierelor este bine sa nu maninci si sa nu bei, de aceea multi oameni prefera sa la poarte noaptea;
- Nuanta finala este dificil de anticipat;
- Nu exista studii pe termen lung referitoare la alte efecte adverse.

Avantajele albirii:
- Rezultatul se obtine rapid, cam intre 4 si 10 zile (depinde de culoareainitiala a dintilor) si va fi remarcat imediat de persoanele din jurultau;
- Detii "controlul" tratamentului; tu decizi cind se incheie acesta, in fuctie de nuanta dorita;
- Disconfortul este minim;
- Efectul tratamentului se mentine in jur de doi ani, daca sunt respectateregulile de igiena dentara.

3 răspunsuri:
| Popdianna a răspuns:

Eu am găsit aici https://albiredinti.cabanova.com

Sper sa te ajute

| Alinusk a răspuns:

Eu iti recomand ceva foarte ieftin si care o sa-ti albeasca dinti in doar 5 zile, este un tratament natural de albire a dintilor se numeste Magic White Pro. intra aici si citeste mai multe : magicwhitepro.com o sa-mi multumesti garantat laughing

| byabyu a răspuns:

Buna! Daca ai plombe nu ti poti albi. Funda?