| Lucylucia45 a întrebat:

Cititi va rog tot pana la urma. Deci....nici nu stiu cum sa incep. Cand eram in clasele primare aveam o prietena care o consideram buna, dar ea ma dadea pe jos, ma numea etc. pana..am ajuns aici, in clasa 6. O colega de la mine din clasa a observat toate acestea inca din clasele primare si mi-a spus ca trebuie sa nu te mai joci cu ea, nu trebuie sa-i mai fii prietena. Eu am ascultat-o, pentru ca deja si eu ma saturasem de ea. In primele zile de cand nu mai eram prietena cu ea totul mergea bine, ma jucam cu noua mea prietena (dar ea mai avea una care mie nu-mi placea de ea =) ) dar ma rog..deja vreau nu vreau ma impacam cu ea.
Era alta zi. Prietena mea nici nu ma observa, parca deja ii sunt invizibila. Nici nu ma ajuta la probe (de obicei ma ajuta), sta si tipa la mine parca i-am facut ceva rau. De exemplu azi la romana am intrebat-o:
-Hey, ai invatat poezia? Eu nu prea o stiu
-Pai da normal, doar nu sunt proasta (zise ea tipand)
-Mie mi-e frica sa nu ma intrebe caci nu o sa iau nota buna
-Si ce sa-ti fac? Trebuia sa inveti! -mi-a spus-o ea iarasi tipand.
Adica serios am intrebat-o si eu ceva si apoi ea sta si tipa. Woow. ce prietena. sad
Credeam ca nu e asa, credeam ca e altcumva. Nici nu ma mai baga in seama, sta doar cu prietena aia a ei. Eu ii spun cateodata ce imi face ea, dar imi spune ca nu vrea, ca noi o sa fim foarte bune prietene etc.
Nici nu stiu ce sa mai cred sad sad sad
Si...din toata povestea asta mi-am amintit de un proverb: " Inima isi cunoaste prietenii„
Ce-mi sugera-ti sa fac?
Va rog mult seriozitate sad
Dau funda celui mai bun raspuns!

1 răspuns:
| danay72 a răspuns:

Vorbește deschis cu ea despre voi, iar dacă vezi ca nu vrea sa fiți prietene, înseamnă că nu te merita. Meriți mai mult. Iar un prieten adevărat nu te face sa suferi. Un prieten adevărat iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate.