| Diana282 a întrebat:

Va rog ajutati-ma! ????
Buna TPU! Am o intrebare foarte importanta si nu stiu daca ma poate ajuta cineva. (P.S, nu stiu daca am ales categoria corecta)
Deci, sa incep
Am 13 ani (apeoape 14) si sunt o fata, sunt in clasa 7 si am crush pe un baiat din clasa.
In clasele primare ne uram foarte tare si ne scoteam ochii, pana la inceputul clasei 7 cand cea mai buna prietena mea a facut o remarca la faptul ca glasul crushului meu s-a schimbat. Apoi in prima zi profesoara noua de mate ne aseza cate doi in banca si m-a pus cu el. Deci trebuia sa stau mereu cu el in banca la lectiile de mate. A fost tare dar pe urma l-a 2 saptamani dupa inceputul semestrului 2 l-a mutat deoarece vorbea cu colegul din urma noastra.
Am impresia ca ii place de prietena mea, Fata2. (Cea mai buna prietena a mea e Fata1) Intr-o vinere am decis sa-i zic ca-mi place de el, era dupa ultima lectie din cauza ca la lectia aceea aruncam cu hartii unul in altul si mda. Am aruncat cu o hartie pe care scriea "Imi place de tine" si am fugit. Nu m-am uitat in urma sa vad daca vine dupa mine asa ca am trecut semaforul mai repede. Luni la scoala (in timpul cand inca eram cu el in banca, in semestrul unu) nu avea nici o reactie, nu stiu daca a citit, dar Prietena Mea Fata1 a spus ca sigur ca a citit. Fasforward ultima zi din semestrul 1: am aruncat o alta foaie in el, aceeasi zi de vineri, doar ca cand mergeam pe scari, pe care scria "I have a crush on you idiot"si am fugit. Aceeasi poveste ca data trecuta, insa dupa acel incident rareori daca mai avem contact, de fiecare daca cand suntem intr-o conversatie ma pierd cu firea si il numes prost, asa sunt eu, nu stiu de ce (cu toate ca e cel mai destept baiat din clasa iar eu una dincele mai destepte fete) si anul trecut cand nu-mi placea de el si il numeam ma numea innapoi, acum doar zambeste un fel de zambet ciudad si rade. Azi la chimie ultima lectie el statea in fata mea, iar prietenele mele Fata1 si Fata2 stateau in fata lui. Fata1 (my best friend) s-a intkrs sa se uite la noi cum el se uita la mine dupa ce l-am numit prost si vorbeam despre anime, ea se uita la mine, apoi la el, si zambea asa un smirk. El s-a intors la ea si a intrebat "de ce te uiti la mine si la *numele meu*?" Si eu nu am auzit ce a zis prietena mea dar ea mi-a spus ca a zis "este o conexiune" si s-a intors in fata. Lectia a fost ciudata, ce sa zic, acum ne ignoram, dar il vad la lectie deseori ca se uita la mine, si cand vorbim ne uitam in ochii unui altuia. Vreau sa-i spun ca-l plac dar nu stiu, nu ne trimitim mesaje nu nimic, nici nu am numarul lui, imi e frica sa-i zic direct, dar vreau un raspuns. Cred ca-i place de Fata2, dar nu stiu.
Ce sa fac, cum sa-i spun ca-l plac? Peste o saptamana o sa avem vacanta de Pasti, de 10 zile sau ceva, vreau sa-i zic in acea vinere, dar cum sa o fac? Va rog ajutor!

1 răspuns:
| AlexSalling a răspuns:

Draga mea, nu ii mai trimite biletele. Pur si simplu ignora-l si prin indiferenta, el te va observa. Nu te uita la el ca la un Zeus, cum am facut si eu cu o proasta de care imi placea. In nici-un caz nu-i mai arunca biletele de amor, te va considera o alta proasta pe care a cucerit-o deja. La barbati le place sa cucereasca, zic din experienta. Fa cum zic eu si vei vedea rezultatele. Daca el a citit in vreun moment un biletel de al tau, acum intoarce-i fundul. Vei vedea ca va vrea ceva cu tine de forma asta, lasate foarte greu. Succes!