| AlexandraMarina66 a întrebat:

Colegii mei sunt niste persoane care invata lectiile mecanic doar ca sa obtina note mari.
De curand,o colega o lauda pe alta colega ca invata foarte bine. M-a deranjat comentariul ei,deoarece acea colega invata mecanic doar pentru note bune,daca ia o nota buna se lauda,face pregatire,si are niste ghiduri la unele materii, nu stiu exact ce sunt alea.
Ea mereu memoreaza, si ma enerveaza foarte mult cand cineva spune "ce bine invata X" cand de fapt toceste.
Alt coleg a spus ieri ca nu este pregatit pentru o nota de 8 (are doar note de 9 si 10), Si acest coleg toceste.
M-am saturat pur si simplu de aceste persoane care invata mecanic,fara sa inteleaga ceva si sa aiba note bune, pe cand eu invat logic, si fiindca spun cu cuvintele mele primesc 4. (Asta am patit).
Mentionez ca sunt in clasa a 7-a.
Ce pot face sa nu mai pun suflet in tot si sa nu-mi mai bag acei colegi in seama? Faza e ca si parintii mei ma compara cu ei si dupa sunt foarte descurajata.
Funda!

Răspuns Câştigător
| Infraverde a răspuns:

Incearca sa le explici parintilor tai ce ne-ai explicat si noua. Nu poti sa stii cum invata colegii tai, si nu poti sa ii judeci pentru asta. Unii doar asa stiu sa invete. Daca invata mecanic, cand veti fi ascultati din materia din urma, se va vedea diferenta dintre voi, pentru ca tu esti singura care a inteles-o, nu?
Daca intr-adevar ai redat idee lectiei si informatiile importante cu cuvintele tale si ai primit 4, te sfatuiesc sa mergi la director. Ca elev, ai dreptul sa ceri o reevaluare oricand, cu un alt profesor. Daca acel profesor considera ca tu, de fapt, ai invatat, nota ta va fi schimbata.

1 răspuns:
| Bogdim0t a răspuns:

Da, știu că va suna prost asta dar trebuie să realizezi că e mult mai greu să înțelegi cu adevărat materia în loc să o tocești pentru 2 ore si apoi să uiți de ea. Oamenii au modalități diferite de a învăța și e important să experimentezi cu metodele de învățat. Dacă ai de învățat multă materie într-un scurt timp, a încerca să înțelegi e riscant, pentru că posibil să nu cuprinzi toată materia. Trebuie să recunosc că eu am momente si momente. (Depinde si de materie bineînțeles) De exemplu, am avut azi test la fizică și n-am reușit să învăț detaliat capitolul, așa că am învățat acasă și în pauza de dinaintea orei am citit un rezumat al datelor scris acasă. Dacă recapitulezi cu atenție materia înainte de ora, multe șanse ca răspunsurile să vină direct după ce ai citit cerința exercițiului. Eu așa procedez de obicei.