| YogashiKent a întrebat:

Cum aflu daca mi s-a terminat mutatia vocii?
Adica am 17 ani, aproape 18 si sunt in continuare foarte ragusit (nu fumez). Momentan,vocea cantata este aproape imposibila pentru mine.Tin sa mentionez ca inainte sa inceapa faza pubertatii aveam o voce foarte buna din ce am auzit de la cei din jur, acum nu stiu ce se intampla si ce ar trebui sa fac.

2 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Citeste acest articol, e destul de cuprinzator, zic eu :

http://jurnalul.ro/......85025.html

Dupa cum scrie aici, schimbarea vocii poate dura intre 6-12 ani deci nu ai motiv sa te ingrijorezi.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ar fi trebuit sa se stabilizeze pana acum. Daca poti face ceva, numai un specialist se poate pronunta, in functie de sunetele pe care le percepe.