| Blaj_Antonia_2001 a întrebat:

Vocea mea e ragusita. Asa e de cand ma stiu. Eu nu o aud ca fiind ragusita dar multi imi spun cand ma aud,daca am ragusit,daca sunt racita. Sau cred ca sunt fumatoare,desi nu fumez. De asemenea,cand vorbesc la telefon,am vocea naspa. O fata mi-a zis ca ar trebui sa merg la un control,ca nu e ok asa. Ajutati-ma,va rog,cu un sfat,ce as putea sa fac, sau ce credeti ca am. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! În primul rind ce varsta ai? Si in al doilea rind, timbrul vocal il mostenesti din familie, daca mama sau bunica ta are timbrul vocal mai gros asa il ai si tu si nu i ti poate face niciun medic nimic, asa esti tu si trebuie sa accepti realitatea, bucura te ca in rest esti ok nu esti handicapată.

| WaterDrop a răspuns:

Neinteresant ce spun altii, nu este nimic in neregula cu tine si nu cred ca poate fi atat de groaznica vocea ta.

Sfat: Continua sa zambesti.

| Caro34 a răspuns:

Ai probleme si la inghitit? Ar trebui sa vizitezi si un medic ORL; sfatul lui ti-ar fi folositor! In rest, nu cred ca ai vorbi ragusit. Numai bine!